

213. výročie narodenia Sama Chalupku
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky si dnes pripomína 213. výročie narodenia Sama Chalupku (1812 – 1883), významného predstaviteľa slovenskej romantickej literatúry, národného buditeľa a člena štúrovskej generácie.
Samo Chalupka sa narodil 27. februára 1812 v Hornej Lehote. Po štúdiách na evanjelickom lýceu v Bratislave sa aktívne zapojil do národného hnutia a bol jedným z najbližších spolupracovníkov Ľudovíta Štúra. Zúčastnil sa na dobrovoľníckej výprave do Poľska v roku 1831, kde osobne zažil vojnové konflikty. Táto skúsenosť výrazne ovplyvnila jeho tvorbu, v ktorej sa často objavujú motívy boja za slobodu a spravodlivosť.
Po ukončení štúdií pôsobil ako evanjelický kňaz v rodnej Hornej Lehote, kde zotrval až do svojej smrti v roku 1883. Napriek tomu, že žil v ústraní, svojou literárnou tvorbou významne prispel k formovaniu slovenskej národnej identity. Samo Chalupka sa preslávil najmä svojimi epickými básňami, ktoré čerpali inšpiráciu z ľudovej slovesnosti a historických udalostí.
K jeho najznámejším dielam patria:
• Mor ho! – Chalupkova najikonickejšia báseň, oslava hrdinstva a odporu proti útlaku, ktorá sa stala symbolom slovenského vlastenectva,
• Turčín Poničan – baladická báseň o osudoch uneseného slovenského chlapca, ktorý sa stal tureckým bojovníkom,
• Boj pri Jelšave – báseň oslavujúca hrdinstvo slovenských bojovníkov proti Turkom,
• Kráľohoľská – dielo inšpirované legendou o Kráľovej holi, ktoré zdôrazňuje vzťah Slovákov k prírode a vlasti.
Chalupkova tvorba je dodnes súčasťou slovenskej kultúrnej identity a patrí k pilierom domácej literárnej tradície. Ministerstvo kultúry SR zdôrazňuje význam jeho diela a jeho trvalý prínos k formovaniu slovenského národného povedomia.
Zdroj: Ministerstvo kultúry SR
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

