Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20240711_103703.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračný obrázok: MZV SR
11. júla 2024 Správy od Matilda DzurinkováFB Juraj Blanár Diskusia()

Juraj Blanár: Po slovensky sa učia aj v zahraničí

V dnešný deň si pripomíname 181. výročie od významného stretnutia slovenských dejateľov – Jozefa Miloslava Hurbana, Michala Miloslava Hodžu a Ľudovíta Velislava Štúra, ktorí sa v roku 1843 na fare v Hlbokom dohodli na uzákonení spisovnej slovenčiny.

Aj keď slovenčina nie je najrozšírenejším jazykom na svete, záujem naučiť sa ju majú ľudia aj ďaleko za našimi hranicami. Slovenský jazyk sa vyučuje na vyše 20 zahraničných univerzitách v 15 krajinách sveta, kde sa chcú študenti naučiť viac o našej kultúre, tradíciách a histórii.

Mať vlastný jazyk je výsada národa. Slovensko si muselo prejsť viacerými prekážkami k uzákoneniu spisovnej slovenčiny a o to viac si vážim, že záujem o slovenský jazyk prejavujú aj ľudia v zahraničí. Majú záujem vedieť našu reč, zvyky, dozvedieť sa viac o Slovensku. Vďaka tomu rozvíjame naše vzťahy, vzájomnú spoluprácu s blízkymi i vzdialenejšími štátmi. Slováci žijúci v zahraničí môžu zároveň udržiavať svoj rodný jazyk, kontakt s domovom, posilňovať svoju identitu a viesť k tomu i ďalšie generácie,“ uviedol minister Juraj Blanár.

Vzdelávanie v slovenskom jazyku je najrozšírenejšie v susednej Českej republike, kde sa vyučuje na základných, stredných a vysokých školách. Najviac študentov slovenčiny je následne na univerzitách v štátoch, kde žije početná slovenská komunita, ako napríklad v ukrajinskom Užhorode, srbskom Novom Sade, rakúskej Viedni, chorvátskom Záhrebe či poľských Katoviciach alebo Krakove. Rovnako v regiónoch v Maďarsku a Rumunsku.

Výučbu slovenčiny ponúkajú desiatky škôl v Spojených štátoch amerických vrátane prestížnych inštitúcií, ako je Stanfordská alebo Yaleova univerzita. Slovenčinu počuť na kanadských univerzitách v Toronte, Montreale a Ottawe, ale taktiež v Austrálii.

Vedieť po slovensky láka ľudí aj v Ázii, štúdium slovenského jazyka poskytujú na univerzitách v Pekingu, Tokiu i v Soule.

Fb_img_1720686957185.jpg

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © Iden.sk Všetky práva vyhradené. Iden.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.