Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Whatsapp image 2025 02 07 14.06.55.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračný obrázok: Ministerstvo životného prostredia SR
7. februára 2025 Správy od Matilda DzurinkováMinisterstvo životného prostredia SR www.minzp.sk Diskusia()

Tí, ktorí dnes najviac kričia a šíria hoaxy, sú proti energetickej sebestačnosti Slovenska, zdôrazňuje Taraba pri projekte Málinec

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba prijal dnes predstaviteľov samospráv Banskobystrického kraja, ktorých informoval o preukázateľných prínosoch investičného projektu prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec na Podpoľaní. Rovnako vyvrátil hoaxy opozície o údajnom vyvlastňovaní súkromných pozemkov a zaplavovaní obcí.

Podľa vicepremiéra a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu patria dnes prečerpávacie vodné elektrárne k najpreferovanejším a najčistejším spôsobom výroby elektrickej energie v Európskej únii. Čo je však kľúčové, prečerpávacie stanice nemajú žiadny dopad na kvalitu vody, pretože v ničom nemenia jej kvalitu, využívajú len ich hydropotenciál.

Je očividné, že opozícia, ktorá dnes kritizuje projekt prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec, je neznalá veci a ohrozuje už dlhodobo energetickú nezávislosť Slovenska. Najskôr odrezali Slovensko od lacných zdrojov elektriny a potom aj zakázali v koncepcii vodnej politiky prečerpávaciu stanicu na Ipli. Tí, ktorí dnes najviac kričia a šíria hoaxy sú proti energetickej sebestačnosti Slovenska,“ zdôraznil Taraba.

Slovensko enormne potrebuje stabilizáciu elektrickej energie v prenosovej sústave, a práve preto sú prečerpávacie stanice najčistejším, bezpečným a stabilným zdrojom výroby elektrickej energie s vysokou návratnosťou.

Absolútne odmietame šírenie hoaxov o vyvlastňovaní súkromných pozemkov v súvislosti s výstavbou prečerpávacej stanice. Ide poväčšine o pozemky, ktoré sú vo vlastníctve Slovenského vodohospodárskeho podniku. Rovnako v prípade realizácie prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec nedôjde k žiadnemu zaplavovaniu obcí, a preto je tento projekt obrovskou príležitosťou pozdvihnutia životnej úrovne v danej lokalite bez zásadných dopadov na život ľudí a prírody,“ podčiarkol Taraba.

Projekt prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec odporučil Výskumný ústav vodného hospodárstva aj akademická obec ako najrentabilnejší a najvhodnejší na realizáciu z viac ako 6 profilov. Predpokladaná odhadovaná návratnosť projektu je v rozmedzí 5 až 10 rokov, závisieť bude od cien elektrickej energie na trhu. Všetky tieto informácie budú predmetom následných analýz. Je nespochybniteľné, že Slovensko má obrovský potenciál a bohatstvo práve vo výrobe aj v predaji elektrickej energie z vodných zdrojoch, ktoré patria medzi najčistejšie.

Podľa Tarabu opozícia nedokáže nič iné, iba šíriť nenávisť medzi ľuďmi, zlo a hoaxy.„Platí to aj pre informácie o čínskej investícii, ktoré patria opäť do sveta konšpirácií slovenskej opozície. Projekt má zámer realizovať a aj financovať štátny podnik Vodohospodárska výstavba. Kým za Budaja bol tento podnik tunelovaný na poistkách, v súčasnosti je tento podnik rozvíjaný a využívaný v prospech občanov,“ dodal Taraba.

Zo susedných štátov malo v roku 2022 najvyššiu produkciu elektriny z prečerpávacích vodných elektrární Rakúsko, a to až 4 516 GWh. Poľsko ročne vyrobí 1 050 GWh, Česko 990 GWh, a Slovensko napriek obrovskému potenciálu, vyrobí 285 GWh.

Tlačovú konferenciu k téme si môžete pozrieť na YT Online Tu a teraz:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © Iden.sk Všetky práva vyhradené. Iden.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.