

Minister Drucker v New Yorku pozýval globálnych lídrov v oblasti AI do Bratislavy
Minister školstva Tomáš Drucker počas pracovnej cesty v USA potvrdil ambíciu Slovenska stať sa lídrom v zodpovednom a zmysluplnom využívaní umelej inteligencie v školstve. Zároveň pozval globálnych lídrov na novembrový summit o AI do Bratislavy.
Po sérii rokovaní v Bruseli diskutoval minister T. Drucker o AI vo vzdelávaní aj na pôde OSN v New Yorku. Absolvoval viacero stretnutí s predstaviteľmi krajín ako Kostarika a Singapur, ako aj so zástupcami OECD, OSN a medzinárodných firiem. Zhodli sa na tom, že AI mení pravidlá hry – a práve menšie štáty môžu byť flexibilnejšie, rýchlejšie a odvážnejšie v jej zapájaní do vzdelávania.
„Teraz je ten moment, keď sa musíme pohnúť dopredu a nastaviť jasné pravidlá pre využívanie AI vo vzdelávaní. Našou prioritou je použiť AI v prospech učiteľov, žiakov a škôl. Aj z týchto stretnutí je jasné, že to nie je len vízia, ale reálna možnosť,“ vyhlásil minister Tomáš Drucker.
Námestník generálneho tajomníka OSN Amandeep Gill, ktorý pôsobí ako osobitný vyslanec pre digitálne technológie, ocenil aktívny prístup Slovenska a jeho ambíciu stať sa medzinárodným centrom pre prepojenie umelej inteligencie a vzdelávania. Spoločne s ministrom Tomášom Druckerom diskutovali o kľúčových témach pripravovaného novembrového summitu v Bratislave – od inkluzívneho vzdelávania a bezpečného využívania AI až po jej potenciál podporovať ľudský rozvoj.
So zástupcom spoločnosti Microsoft minister školstva rokoval o účasti nadnárodnej spoločnosti na bratislavskom summite, ktorý sa uskutoční v novembri tohto roka. Zástupcovia Amazonu poskytli konkrétne príklady dobre nastavenej a zodpovednej integrácie umelej inteligencie.
O summite v Bratislave informoval minister aj námestníka generálneho tajomníka OSN Miroslava Jenču. Téma AI a ľudského rozvoja bola hlavnou témou na stretnutí s Pedrom Conceiçãom z Rozvojového programu OSN.
Minister sa zúčastnil aj zaujímavého formátu „Svetovej kaviarne“ počas Mládežníckeho fóra ECOSOC v New Yorku. Diskutoval tam s predstaviteľmi OSN a mladými lídrami z celého sveta o mládežníckej politike, inováciách a potrebe silného medzigeneračného dialógu.
Slovensko pokračuje vo svojej strategickej vízii budovať vzdelávací systém, ktorý bude moderný, inkluzívny a pripravený na výzvy digitálnej budúcnosti. Program DigiEDU, spolu s investíciami z Plánu obnovy a odolnosti a s plánom na využitie umelej inteligencie vo vzdelávaní, ktorý ministerstvo školstva predstaví na jeseň roku 2025, tvoria základ tohto úsilia.
Zdroj: TS Ministerstva školstva SR
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU



