

Ombudsman Róbert Dobrovodský sa obracia Ústavný súd – má posúdiť ústavnosť zákona o mimovládkach
Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský informoval, že podá návrh na posúdenie ústavnosti novely zákona o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby:
Rozhodol som sa, že podám návrh na začatie konania o súlade novely zákona zo 16. apríla 2025, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 213/1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v znení neskorších predpisov, a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony s Ústavou Slovenskej republiky. Zákon má nadobudnúť účinnosť dňa 1. júna 2025.
Oceňujem, že Národná rada Slovenskej republiky odstránila počas rokovania viaceré ustanovenia, ktoré som považoval za nesúladné s Ústavou Slovenskej republiky a ktoré zasahovali do ľudských práv a slobôd. Parlamentu som zaslal k tejto otázke tri listy.
Stále však v zákone zostali ustanovenia, ktoré nespĺňajú ústavný test proporcionality. Preto považujem za dôležité, aby tieto ustanovenia posúdil Ústavný súd Slovenskej republiky.
Za problematické považujem najmä podradenie neziskových organizácií pod režim zákona o slobode informácií. Tento krok nepovažujem za súladný s koncepciou práva na informácie.
Podporujem pritom a ani nespochybňujem záujem verejnosti na poznaní informácií o nakladaní s verejnými prostriedkami. Domnievam sa však, že zmena nespĺňa test proporcionality, a to z viacerých dôvodov.
Ústava nedáva parlamentu právny základ na to, aby subjekt súkromného práva (napríklad mimovládna nezisková organizácia), mal totožnú povinnosť ako orgán verejnej moci.
Orgány verejnej moci, respektíve povinné osoby podľa zákona o slobode informácií, sú tie, ktoré majú podliehať kontrole verejnosti, a preto majú primeraným spôsobom poskytovať informácie o svojej činnosti. Táto povinnosť vyplýva práve z povahy a postavenia orgánu verejnej moci.
Zavádzanie prvkov správneho konania, ako aj viazanie subjektu súkromného práva názorom orgánu verejnej moci, možno v podmienkach právneho štátu hodnotiť ako zásah do privátnej autonómie.
Zákon o slobode informácií už dnes umožňuje dostať informácie o poskytnutých dotáciách pre neziskové organizácie. Obyvatelia Slovenskej republiky môžu využiť práve nástroj zákona o slobode informácií nato, aby sa dozvedeli o nakladaní s verejnými prostriedkami, a to priamo u povinných osôb tak, ako ich definuje zákon o slobode informácií v súčasnom znení.
Obyvatelia môžu v centrálnom registri zmlúv spoznať obsah zmluvy, na základe ktorej mimovládna nezisková organizácia dostala dotáciu. Taktiež môžu získať od povinnej osoby celý obsah vyúčtovania dotácie (faktúry a objednávky, podrobné informácie o aktivitách, ktoré boli vyúčtované).
Teda s ohľadom na test proporcionality a potrebu nižšej miery záťaže sektora subjektov súkromného práva, si myslím, že doterajší mechanizmus zákona o slobode informácií postačuje, aby bolo naplnené právo verejnosti na informácie.
Som preto toho názoru, že zavádzanie ďalších povinností podľa zákona o slobode informácií pre neziskové organizácie nie je nevyhnutné v demokratickej spoločnosti.
Zdroj: VOP
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

