

75 rokov európskej spolupráce
Reakciou na druhú svetovú vojnu bola aj Schumanova deklarácia, ktorá položila základy mierovej spolupráce medzi európskymi národmi v podobe európskej integrácie založenej na princípe solidarity.
Pri príležitosti 75. výročia predstavenia deklarácie francúzskeho ministra zahraničných vecí nemeckého pôvodu Roberta Schumana, ktorou sa začala cesta budúcej Európskej únie, vyzdvihol šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár hodnoty, ktoré si pripomíname prostredníctvom dnešného Dňa Európy.
„Národy a štáty si po najničivejšej vojne našich dejín uvedomili, že spolupráca, dialóg a vzájomný rešpekt povedú k mieru, prosperite a dokážu vytvoriť jednotnú Európu. K tomuto odkazu, na ktorom vznikla Európska únia a za ktorý jej bola v roku 2012 udelená Nobelova cena za mier, je potrebné sa vrátiť,“ uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky J. Blanár.
Slovensko získalo členstvom v Európskej únii významné príležitosti, silnejšie medzinárodné postavenie, bezpečnosť a stabilitu. Podľa slov šéfa slovenskej diplomacie je Únia naším životným priestorom, v ktorom sa môžeme suverénne rozvíjať, zároveň prevziať zodpovednosť a podieľať sa na dôležitých rozhodnutiach.
„Robert Schuman už pred 75 rokmi navrhol kroky, ktoré majú dnes podobu jednotného trhu s voľným pohybom tovarov, služieb i cestovania na celom území Európskej únie. Zároveň však vo svojom historickom príhovore zdôrazňoval najmä mier a hneď v úvode vyhlásil, že svetový mier nemožno zachovať bez toho, aby sme sa oň usilovali. Preto je našou povinnosťou presadzovať diplomatické, mierové riešenia a chrániť našu slobodu, demokraciu a život v mieri,“ vyhlásil Juraj Blanár.
Deň Európy sa každoročne oslavuje 9. mája. V daný dátum bolo v roku 1950 v Schumanovej deklarácii navrhnuté vytvorenie Európskeho spoločenstva uhlia a ocele (ESUO) s cieľom vytvoriť spoločný trh s uhlím a oceľou, ktorý by ďalšiu vojnu medzi odvekými rivalmi Nemeckom a Francúzskom spravil prakticky nemožnou.
Zároveň bolo zámerom ESUO položiť základy hospodárskeho spoločenstva, ktoré by zvýšilo životnú úroveň Európanov a z ktorého by sa postupne vyvinula politická únia. Oficiálne bol 9. máj ustanovený Európskym spoločenstvom ako Deň Európy v roku 1985.
Deň Európy si ministerstvo zahraničných vecí aj tento rok pripomína aktívnou účasťou na oficiálnych podujatiach pri tejto príležitosti, a to na Dni Európy v Bratislave aj v Košiciach. Zvyšuje tak povedomie o Európskej únii, členstve a pozícii Slovenska v nej a výhodách, ktoré poskytuje ako Slovenskej republike, tak priamo jej obyvateľom.
Zdroj: MZV SR
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

