Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tobis tatry 2022_0031 1200x675 1.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračný obrázok: MŽP SR
15. mája 2025 Správy od Eliška Matová Diskusia()

Minister Taraba: TANAP bude životaschopný národný park, nie umierajúci skanzen

Envirorezort pod Tomášom Tarabom pripravil v spolupráci so Správou TANAP-u po viac ako 20 rokoch prvýkrát návrh zonácie najstaršieho národného parku na Slovensku – TANAP-u, ktorý bol oficiálne podaný na Okresný úrad v Prešove.

Návrh bol odborne prediskutovaný a pripravený v spolupráci so všetkými kľúčovými hráčmi v regióne.

Jeho piliermi sú ochrana najcennejších lokalít a biotopov vzácnych druhov, zmysluplný rozvoj, podpora udržateľného turizmu, a rovnako aj zohľadnenie potrieb ľudí, ktorí žijú, pracujú alebo podnikajú na území Tatranského národného parku.

Podľa vicepremiéra a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu Slovensko potrebuje životaschopné národné parky, po vzore vyspelých štátov Európy. TANAP a každý národný park na Slovensku sa musí vedieť postaviť ekonomicky čo najviac na vlastné nohy.

Odmietame však ekologický fanatizmus progresívcov a ich médií, že treba ignorovať požiadavky miestnych obyvateľov a vytvárať všade bezzásah, ktorý spraví z územia národného parku, kde žijú, podnikajú a zveľaďujú svoj majetok upadajúci skanzen, v ktorom človek nemá miesto. Aj národné parky v susednom Rakúsku ukazujú súžitie ľudí s prírodou spôsobom, ktorý prinesie národným parkom aj ľuďom blahobyt a nie úpadok,“ zdôraznil Taraba.

Návrh zonácie pripravili odborníci Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici. Aktuálne je v pripomienkovom konaní na Okresnom úrade v sídle kraja v Prešove.

Projekt počíta so zväčšením výmery národného parku zo súčasných 73 800 hektárov na 74 075 hektárov. Takmer polovicu novej výmery – 34 777 hektárov pritom majú tvoriť územia s najprísnejším, piatym stupňom ochrany.

Z dôvodu vymedzenia zón Tatranského národného parku sa podľa platnej legislatívy zrušia maloplošne chránené územia, ktoré sú súčasťou územia národného parku a jeho ochranného pásma. Obdobne sa postupovalo aj pri zonáciách iných národných parkov.

Čo je však kľúčové, súčasné rezervácie alebo ich časti budú zaradené do A zóny, s  5. stupňom ochrany. V niektorých územiach zaradených do B zóny sa po určitom čase a po zlepšení stavu postupne lesné biotopy preradia do A zóny.

Výnimkou je Jalovecká dolina v pozemkovom spoločenstve Bobrovec, kde začiatkom mája vypukol rozsiahly lesný požiar, a kde mŕtve vyschnuté drevo, ktoré pseudoaktivisti zakázali spracovať ešte v roku 2014 a kvôli zavedenému bezzásahu neumožnili spriechodniť lesné prístupové cesty, spôsobilo masívne škody na území TANAP-u.

Toto neodborné a fanatické šialenstvo pseudoaktivistov odmietame a ideme práve cestou spolupráce a hľadania kompromisov s miestnym obyvateľstvom, súkromnými obhospodarovateľmi pozemkov, urbariátmi aj samosprávami,“ uzavrel Taraba.

Návrh zaradenia pozemkov v Jaloveckej a Bobroveckej doline do zóny D sa uskutočnilo na časti pozemkov vo vlastníctve Urbárskeho pozemkového spoločenstva Bobrovec. V rámci prerokovania zonácie TANAP-u dlhodobo požadujú, aby ich pozemky v pásme lesa boli vyňaté z TANAP-u a zaradené do ochranného pásma, kde by boli zahrnuté tiež do D zóny.

Zdroj: MŽP SR

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © Iden.sk Všetky práva vyhradené. Iden.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.