

Ministerstvo vnútra pripravilo systémové zmeny v cudzineckej agende
Zvrátiť a riešiť zlý stav v agende cudzineckej polície je prvoradým zámerom navrhovanej novely zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov, ktorú na návrh ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka v stredu 21. mája 2025 schválil kabinet.
Od zmien v legislatíve ministerstvo vnútra očakáva elimináciu počtov cudzincov na oddeleniach cudzineckej polície a zrýchlenie konania o žiadostiach.
Doba platnosti národného víza v súčasnosti udeľovaného cudzincom z tretích krajín na 90 dní, by sa mala predĺžiť na 120 dní. Zámerom je poskytnúť väčší časový priestor na získanie termínu v rezervačnom systéme, ktorého využívanie bude po novom zo zákona povinné a návšteva OCP bez zarezervovaného termínu vybavenia bude bezpredmetná. Takto chce štát predchádzať davom osôb na oddeleniach cudzineckej polície, v dôsledku čoho vznikajú na pracoviskách konflikty.
Kvóty
Napomôcť zvládať nápor žiadostí by mal inštitút uplatňovaný v mnohých krajinách – kvóty na prijatie žiadostí cudzincov z tretích krajín o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania, ktorý sa po novom bude udeľovať priamo na tri roky.
Tieto žiadosti bude možné podávať len na našich zastupiteľských úradoch v zahraničí, a to bez teritoriálnych výnimiek. Ide o požiadavku ministerstva hospodárstva, ktoré bude každú takúto žiadosť posudzovať aj z hľadiska prínosu podnikateľskej činnosti cudzinca pre našu ekonomiku. Cudzinci budú preto povinní doložiť k žiadosti aj podnikateľský zámer. Všetky doklady predkladané pri žiadosti o prechodný pobyt na účel podnikania budú musieť byť úradne preložené do slovenského jazyka.
Cudzinci, ktorí už u nás prechodný pobyt majú a chcú začať podnikať, budú môcť o zmenu pobytu na účel podnikania požiadať až po dvoch rokoch trvania pobytu, toto opatrenie má zabrániť obchádzaniu kvót.
Kvóty bude určovať nariadenie vlády, ktoré ustanoví celkový počet žiadostí v kalendárnom roku. Prijatie jednotlivých žiadostí si počas kalendárneho roka zastupiteľské úrady rovnomerne rozdelia tak, aby bola zohľadnená bezpečnostná situácia v tretích krajinách.
Dôležitým systémovým opatrením pre znižovanie administratívnej záťaže je aj navrhované zúženie rozsahu dokladov prikladaných k žiadostiam. Okrem farebnej fotografie /nie je potrebná, keďže polícia odoberá žiadateľom biometrické údaje/ po novom nebude potrebné prekladať doklad o finančnom zabezpečení pri udeľovaní pobytu, táto povinnosť zostane len pri overovaní pozvaní, udeľovaní či obnove prechodného pobytu na účel podnikania či dlhodobého pobytu. Aj v týchto prípadoch však ako dôkaz finančného zabezpečenia bude postačovať potvrdenie o zostatku na účte v banke /v súčasnosti sa vyžaduje výpis za 3 mesiace/.
S cieľom zefektívniť a zrýchliť správne konanie navrhlo ministerstvo vnútra rozšíriť okruh životných situácií, pri ktorých bude možné určiť príslušnosť na vybavovanie inému policajnému útvaru – napríklad udelenie prechodného/trvalého pobytu štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, registráciu pobytu alebo trvalého pobytu občana EÚ či rodinného príslušníka občana EÚ.
Vláda v prípade tejto novely zároveň súhlasila aj s návrhom na skrátené legislatívne konanie. Účinnosť by novela zákona o pobyte cudzincov mala nadobudnúť 1. júla 2025.
Zdroj: MV SR
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

