Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20250522_180531.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračný obrázok: MV SR
22. mája 2025 Ekonomika od Matilda Dzurinková Diskusia()

Na konsolidácii verejných financií sa musia podieľať aj politické strany

Ministerstvo vnútra SR, do ktorého agendy patrí legislatíva upravujúca voľby, volebnú kampaň a financovanie politických strán a ich kontrolu, prichádza s návrhmi úpravy dvoch zákonov – zákona o politických stranách a politických hnutiach a zákona o podmienkach výkonu volebného práva.

„Na konsolidácii verejných financií sa musia podieľať aj politické strany“, povedal to vo štvrtok 22. mája 2025 na tlačovej konferencii minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Predošlé vlády na čele s Matovičom, Hegerom a Ódorom zanechali Slovensku dlh vo výške 24 miliárd eur. Toto číslo je také obrovské, že je pre človeka ťažko predstaviteľné. Ale keď to rozrátame na každého občana – vrátane novorodencov a seniorov – každého jedného občana zadlžili za tri a pol roka o 4 360 eur. Konsolidácia verejných financií sa musí týkať nielen občanov a firiem, ale aj samotného politického systému. Štát nemôže žiadať od ľudí zodpovednosť, ak sám nepôjde príkladom,“ dodal Matúš Šutaj Eštok.

Menej peňazí pre strany v čase krízy

Navrhované zmeny prinášajú mechanizmus, podľa ktorého sa v čase nepriaznivej ekonomickej situácie dostane politickým stranám menej peňazí zo štátneho rozpočtu.

Príspevky za výsledok v parlamentných voľbách by mali byť nižšie o 30%. Úspora pre štát môže za tri roky dosiahnuť až 32 miliónov eur,“  informoval minister vnútra.

Podľa neho bude možné krátiť príspevok na činnosť a príspevok na mandát, na ktoré vznikne nárok v roku 2026. Príspevok za hlasy bol vyplatený celý už po voľbách. „V novom volebnom období nastane krátenie všetkých 3 príspevkov v prípade, ak deficit rok pred voľbami bude 3 a viac percentá. Ak sa krajine bude ekonomicky dariť, príspevky by mali byť vyplatené politickým stranám v plnej výške,“ dodal Matúš Šutaj Eštok.

Ďalšie zmeny

• Príspevky zo štátneho rozpočtu by mali dostávať len strany, ktoré sa dostanú do parlamentu – kvórum sa zvýši z 3 % na 5 % z celkového počtu odovzdaných platných hlasov, čím sa zvýši motivácia politických strán aktívnejšie sa usilovať o získanie podpory.

• Zvýši sa volebná kaucia pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky (zo 17 000 na 50 000 eur) a do Európskeho parlamentu (z 1 700 na 25 000 eur). Zohľadňuje sa tu aj fakt, že výška volebnej kaucie sa nemenila od jej zavedenia v roku 2004.

• Kaucia sa vráti len tým stranám, ktoré získajú aspoň 5 %. V súčasnosti sa kaucia vracia už od 2 %.

• Zavedenie 5-ročného „moratória“ na zmenu názvu a skratky strany – zabráni sa tak obchádzaniu pravidiel pred voľbami cez “kupovanie” existujúcich strán.

Modernizácia, férovosť a zodpovednosť

Chceme jasné pravidlá, ktoré motivujú strany k zodpovednosti a spravodlivému súťaženiu o dôveru občanov. Strany, ktoré chcú vládnuť, musia najprv preukázať, že si dôveru zaslúžia. A keď šetríme, musíme začať aj od seba,“ povedal štátny tajomník MV SR Michal Kaliňák.

Ministerstvo vnútra SR v týchto dňoch posiela predbežnú informáciu do legislatívneho procesu a následne predloží návrh zákona do medzirezortného pripomienkového konania.

Zdroj: MV SR

Fb_img_1747929911664.jpg

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © Iden.sk Všetky práva vyhradené. Iden.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.