Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Screenshot_20250526 103812_youtube.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Predseda vlády SR Robert Fico na konferencii Yerevan Dialogue v Arménsku/yt Online Tu a teraz
26. mája 2025 Ekonomika od Eliška Matová Diskusia()

Robert Fico v Arménsku: Je mi cťou vás dnes osloviť pri otvorení konferencie Yerevan Dialogue

Predseda vlády SR Robert Fico v nedeľu 25. mája 2025 odcestoval na oficiálnu návštevu Arménskej republiky.

Informovali sme tu: https://iden.sk/premier-robert-fico-je-na-oficialnej-navsteve-armenska/

Počas oficiálnej návštevy premiér otvoril podujatie Yerevan Dialogue, ktorého témou sú slovensko-arménske vzťahy, ale aj spolupráca Arménska s Európskou úniou. Diskutuje sa aj o geopolitických otázkach.

Pozrite si príhovor premiéra Roberta Fica na konferencii Yerevan Dialogue v Arménsku, yt Online Tu a teraz:

Prepis príhovoru R. Fica:

Ďakujem veľmi pekne. V prvom rade, pán premiér, ďakujem vám za vaše veľmi dobré poznámky, pretože toto sú veci, ktoré naozaj potrebujeme vedieť. Takže ďakujem.

Vážení dámy a páni, vo veku 60 rokov som, samozrejme, v živote urobil niekoľko chýb. Jednou z nich je, že som nikdy nenavštívil vašu krajinu. Dúfam, že po týchto dvoch dňoch v nádhernom hlavnom meste mám veľa dôvodov sa sem vrátiť, aby som sledoval, čo ste dosiahli. Je to pozoruhodné. Gratulujem vám z mojej pozície. Ďakujem veľmi pekne.

Pán premiér, pán prezident, predseda parlamentu, vážení kolegovia, ďakujem za vaše láskavé pozvanie. Je mi cťou vás dnes osloviť pri otvorení tejto konferencie.

Chcem zablahoželať Arménsku a vášmu premiérovi k organizácii druhého ročníka Yerevan Dialogue. Je to dôležité fórum na diskusiu o naliehavých regionálnych a globálnych témach.

Vo svojom úvodnom prejave by som chcel predstaviť priority našej zahraničnej politiky, úlohu Slovenska v globálnych partnerstvách a, samozrejme, naše úsilie o podporu mieru a vzťahy medzi Slovenskom a Arménskom.

Dovoľte mi začať niekoľkými poznámkami k suverénnej zahraničnej politike Slovenska.

Opäť zopakujem, že Európska únia a NATO predstavujú pre Slovensko zásadné rámce pôsobenia. Tieto integračné štruktúry vybudovali moderné základy mieru a prosperity v Európe a aj v našej krajine.

Vďaka členstvu v EÚ Slovensko zažilo politický, sociálny a ekonomický rozvoj na úrovni a v kvalite, ktorá by inak bola nepredstaviteľná. Podporujeme hlbšiu integráciu EÚ v oblastiach hospodárstva, ktoré môžu priniesť viac prosperity našim občanom.

To však neznamená, že nemôžeme byť kritickí k niektorým politikám a rozhodnutiam EÚ. Napríklad moja vláda nesúhlasí s návrhom Európskej komisie úplne ukončiť dovoz ruskej energie.

Slovensko už prijalo výrazné kroky na diverzifikáciu svojich energetických zdrojov. Rozumieme rizikám závislosti od jediného dodávateľa. Ale aktuálny návrh EÚ je podľa mňa krátkozraký. Verím, že poškodí našu konkurencieschopnosť a energetickú bezpečnosť, najmä v oblasti jadrovej energie.

Momentálne nie je dostupné žiadne certifikované jadrové palivo, ktoré by bolo možné pre Slovensko použiť v krátkodobom horizonte.

V zahraničnej politike reagujeme na presun geopolitického ťažiska smerom do Ázie a globálneho juhu a budujeme nové partnerstvá. Navštívil som množstvo krajín sveta a robím všetko pre rozvoj vzťahov s partnermi v Ázii, Afrike či Južnej Amerike.

Snažíme sa posunúť naše vzťahy na úroveň strategického partnerstva s Kórejskou republikou a Čínskou ľudovou republikou a zároveň posilniť vzťahy s Indiou, Indonéziou, Japonskom a Vietnamom.

Ako malá, otvorená a exportne orientovaná ekonomika nie sme nadšení z globálneho nárastu ekonomického protekcionizmu, neférových obchodných praktík a obchodných vojen.

Dámy a páni, automobilový priemysel je chrbticou našej ekonomiky. Podľa niektorých odhadov je v prípade eskalácie obchodnej vojny s USA v ohrození približne 20 000 pracovných miest na Slovensku.

Preto musíme intenzívnejšie rozvíjať obchodné vzťahy s krajinami, ktoré podporujú voľný obchod a diverzifikujú naše exportné trhy.

Vojna na Ukrajine spôsobila neuveriteľné utrpenie nevinným ľuďom, ale ovplyvnila aj milióny ďalších ľudí na svete. Ceny poľnohospodárskych produktov stúpli, dodávateľské reťazce sa narušili. Je zrejmé, že ani Ukrajina, ani Rusko nedosiahnu strategické víťazstvo na bojisku, a neexistuje vojenské riešenie tohto konfliktu.

Podporujeme iniciatívu prezidenta Trumpa na 30-dňové komplexné prímerie, po ktorom by nasledovali mierové rokovania medzi oboma stranami. Veríme v pokračovanie priamych rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom, ktoré začali v Istanbule, a v ich úspešné výsledky.

Ukrajina je naším najväčším susedom a chceme, aby bola demokratická, stabilná a prosperujúca – v mieri. Je to náš zásadný národný záujem. Od začiatku sme jej pomáhali.

Od vypuknutia vojny Slovensko poskytlo pomoc v celkovej výške 3,5 miliardy eur, čo nás radí medzi krajiny s najvyššou mierou solidarity v pomere k HDP. Ak Ukrajina splní kritériá, podporíme jej integráciu do EÚ

Napokon mi dovoľte pár slov o Slovensku a Arménsku. Naše krajiny majú priateľské bilaterálne vzťahy. Zdieľame silné kresťanské dedičstvo. Arménsko je kľúčovým obchodným partnerom Slovenska v tomto regióne a náš obchod rastie.

Chcem dať nový impulz rozvoju nášho obchodu, najmä v oblastiach jadrovej energetiky, automobilového priemyslu, obrany a turizmu. A verím, pán premiér, že dnes budeme mať dostatok času prediskutovať všetky tieto témy.

Silne podporujeme užšie vzťahy Arménska s Európskou úniou. Slovensko je pripravené zdieľať naše skúsenosti s náročnými trhovými a sociálnymi reformami, aby sme pomohli naplniť potenciál dohody CEPA a vízového dialógu.

Budeme naďalej podporovať prítomnosť pozorovateľskej misie EÚ v Arménsku – jej prínos sa mnohokrát osvedčil.

Slovensko sa zúčastňuje na mierovej misii NATO v Kosove. Tento rok je ďalšou príležitosťou na užšiu spoluprácu našich ozbrojených síl. Prínos Arménska k stabilite západného Balkánu si veľmi vysoko ceníme.

Na záver chcem vyzdvihnúť váš prístup, pán premiér, pri hľadaní trvalého mierového riešenia s Azerbajdžanom. Ešte raz ďakujem za všetky užitočné a cenné informácie, ktoré ste nám poskytli.

Oznámenie zverejnené začiatkom tohto roka predstavuje rozhodujúci krok k trvalému mieru a bezpečnosti v regióne. Je kľúčové udržať si tento impulz a zabezpečiť hladké dokončenie tohto procesu z oboch strán.

Mierové urovnanie vyšle jasný signál do Európy, že konflikty sa dajú riešiť diplomatickým dialógom – a Slovensko je pripravené plne vás v tomto úsilí podporiť.

Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © Iden.sk Všetky práva vyhradené. Iden.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.