Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fb_img_1751570319350 1.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Rokovanie MH SR so zástupcami EK a slovenského priemyslu/foto: fb Denisa Saková
3. júla 2025 Ekonomika od Anna Mintálová Diskusia()

Ministerka Saková rokovala so zástupcami Európskej komisie a slovenského priemyslu

V Bratislave sa vo štvrtok 3. júla 2025 konalo dôležité stretnutie zástupcov Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky pod vedením podpredsedníčky vlády a ministerky hospodárstva SR Denisy Sakovej, zástupcov generálneho riaditeľstva EK pre energetiku pod vedením generálnej riaditeľky Ditte J. Jørgensen, s predstaviteľmi podnikateľských a priemyselných zväzov a organizácii.

Rokovania prebiehali k téme cien energií a budúceho vývoja energetického trhu EÚ, osobitne po predstavení opatrení Roadmap REPower EÚ. Diskusie sa uskutočnili aj s relevantnými slovenskými účastníkmi trhu s plynom, ropou a zástupcami výrobcu elektriny z jadra za prítomnosti príslušných národných regulátorov.

Rokovanie v Bratislave bolo dôležitým krokom k hľadaniu riešení, ktoré pri diverzifikácii zdrojov zohľadnia špecifické faktory jednotlivých členských krajín a zabezpečia tak dostupné ceny energií aj pre slovenský priemysel, ktorý čelí rastúcim nákladom. Sme pripravení naďalej konštruktívne pristupovať k navrhovaným opatreniam a pokračovať v odbornej diskusii aj so zapojením všetkých relevantných subjektov,“ dodala D. Saková.

Za jedným stolom sa stretli zástupcovia zamestnávateľov – Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), Klubu 500, Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR či Asociácie priemyselných zväzov a dopravy. Hlavnou témou boli najmä ceny energií a budúci vývoj energetického trhu EÚ. Zástupcovia slovenského priemyslu vyjadrili znepokojenie nad aktuálnou situáciou v oblasti energetickej politiky EÚ a upozornili na spoločný problém – vysoké ceny energií a aktuálne nastavenie cenotvorby výrazne znižujú konkurencieschopnosť slovenských priemyselných podnikov, ktoré patria k technologickej špičke vo svojich oblastiach.

Vyzvali zástupcov EK, aby sa venovali osobitne požiadavkám členského štátu, ktorý je opatreniami EK najviac dotknutý, ako aj krátkodobým opatreniam na zníženie cien elektriny a plynu, ktoré sú pre energeticky náročné podniky v súčasnosti akútnou témou.

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR, ako i zástupcovia priemyslu si plne uvedomujú význam klimatických cieľov Európskej únie a podporujú ich napĺňanie. Ako však bolo počas rokovaní zdôraznené, pre úspešný prechod na udržateľnejšie hospodárstvo je potrebné nájsť rovnováhu medzi ekologickými ambíciami a ekonomickou realitou krajín s výrazným priemyselným zázemím, akou je aj Slovensko. Dekarbonizácia zostáva dôležitým cieľom, no jej realizácia by mala byť nastavená tak, aby firmy mohli pokračovať vo svojej podnikateľskej činnosti bez rizika ohrozenia ich stability a konkurencieschopnosti.

Spoločná diskusia tiež ukázala pripravenosť viesť otvorený dialóg o špecifikách priemyselného prostredia na Slovensku. Generálna riaditeľka pre energetiku Dittie J. Jørgensen vyjadrila porozumenie pre výzvy, ktorým čelí slovenský priemysel, a uviedla, že EK je otvorená hľadaniu vyvážených riešení. Zároveň prejavila ochotu opätovne sa stretnúť so zástupcami podnikateľského sektora a v prípade záujmu navštíviť konkrétne podniky na Slovensku, ktoré zápasia s osobitnými problémami v oblasti energií a konkurencieschopnosti.

Nasledovali stretnutia za účasti kľúčových aktérov trhu s plynom, ako spoločnosti eustream, SPP, ZSE/VSE, SSE a za účasti Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Základnými témami popri dopadoch návrhu nariadenia o postupnom ukončení dovozu zemného plynu z Ruska boli aj otázky prepravných kapacít pri zabezpečení prepravy plynu na Slovensko, využitia domácej prepravnej siete, ako aj otázky tarifikácie, cenotvorby a zabezpečenia energetickej bezpečnosti. EK prisľúbila vytvorenie monitorovacej skupiny pre vnútrozemské krajiny, ktoré majú menší potenciál diverzifikácie.

Osobitné stretnutie sa venovalo bezpečnosti dodávok ropy a spracovania ropy, kde zástupcovia spoločností Slovnaft a Transpetrol prezentovali svoje stanoviská. Téme jadrovej energetiky a vo svetle plánovaných obmedzení dodávok obohateného uránu alebo jadrového paliva z Ruskej federácie sa venovali zástupcovia Slovenských elektrární a predsedníčka Úradu pre jadrový dozor. Poukázali na chýbajúce alternatívy s potrebnými kapacitami, ako aj na prioritu jadrovej bezpečnosti pred politickými cieľmi.

Stretnutie pracovnej skupiny EK na Slovensku nadväzuje na sériu rokovaní v Bruseli a Luxemburgu, témou ktorých boli najmä plánované nariadenia EK z predstavenej cestovnej mapy Roadmap REPower EÚ. V návrhu EK boli zohľadnené viaceré stanoviská SR prezentované počas rokovaní spoločnej pracovnej skupiny. Vďaka tomu sa podarilo sa oddialiť zákaz dodávok z dlhodobých kontraktov na koniec roka 2027, doplnenie výnimky zo zákazu spotových obchodov na ruský potrubný plyn pre vnútrozemské členské štáty – umožnenie realizácie aj po celkovom zákaze spotových obchodov, či doplnenie suspenzačnej klauzuly. Tá umožní prerušenie zákazu dodávok ruského plynu v prípade negatívneho vývoja v danom členskom štáte z pohľadu energetickej bezpečnosti a rastu cien energií.

Zdroj: fb Denisa Saková / fb Úrad vlády

Fb_img_1751570311547.jpgFb_img_1751570313878.jpgFb_img_1751570319350.jpgFb_img_1751570321434.jpgFb_img_1751570324007.jpgFb_img_1751570327210.jpgFb_img_1751570329953.jpg

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © Iden.sk Všetky práva vyhradené. Iden.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.