Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fb_img_1728997061797.jpg
Ilustračný obrázok: Marián Kéry
24. marca 2025 Správy od Anna Mintálová Diskusia()

Ako si Eugen Korda kopol do Štefana Kvietika – komentár poslanca Kéryho

Prinášame vám komentár poslanca NR SR Mariána Kéryho na tému: Ako si Eugen Korda kopol do Štefana Kvietika

Slovensko prišlo uplynulý víkend o jednu z najvýraznejších hereckých osobností. Vo veku 90 rokov zomrel Štefan Kvietik, posledný z velikánov slovenského herectva. Od roku 1959 do roku 1996 bol členom Činohry SND.

Herec, ktorý zostane nesmrteľný vďaka množstvu stvárnených legendárnych postáv, napríklad vo filmoch Boxer a smrť, Červené víno, Medená veža, Tisícročná včela a v mnohých ďalších. Rodák z Dolných Plachtiniec, ktorý urobil ako herec nezabudnuteľnú dieru do československého divadelného aj filmového sveta.

Slovensko smúti za stratou veľkej osobnosti, ktorá bola zároveň aj hrdým Slovákom.

Štefan Kvietik po roku 1989 vstúpil na nejaký čas do politiky, v rokoch 1990 – 1994 bol poslancom vtedajšej Slovenskej národnej rady. Po roku 1989 sa mohol stať aj prezidentom ČSFR, ako napísala na svojom profile na sociálnej sieti publicistka Gabriela Rothmayerová. Proti Václavovi Havlovi odmietol kandidovať (vtedy prezidenta Československej federatívnej republiky volilo Federálne zhromaždeníe), čo zdôvodnil tým, že za svoje hlavné poslanie aj naďalej považuje umeleckú činnosť, a preto kandidatúru na prezidenta neprijal. Ale zdôraznil, že sa angažuje v demokratickom hnutí a chce mu byť aj naďalej nápomocný

Napriek horeuvedenému, Eugen Korda z časopisu Týždeň, ktorý sa svojím obsahom netají, že je proti všetkému národnému a sociálnemu, nemal vôbec problém pár hodín po odchode Štefana Kvietika kopnúť si do jeho minulosti.

Nijako inak sa nedajú nazvať slová Eugena Kordu v komentári o tom, že Štefan Kvietik ,,počas Nežnej revolúcie patril medzi tých popredných členov Slovenského národného divadla, ktorí sa netešili na pád komunizmu. Skôr naopak. Neskôr, keď už bolo všetko jasné, sa stal poslancom Slotovej Slovenskej národnej strany a hlasoval za množstvo zlých zákonov.”

Tak tam je pes zakopaný. Kordu rodičia zrejme neučili, že ,,o mŕtvych len dobre”. Pre Kordu je problémom aj to, že Štefan Kvietik bol Slovákom telom, dušou aj srdcom. Eugen Korda spomenul ešte jednu vec. Že sa vraj málo hovorí o tom, že podľa záznamov ŠTB bol Štefan Kvietik vedený ako spolupracovník. Obvinenie, ktoré pán Kvietik opakovane za svojho života odmietal. A zjavne nebolo bez pochybností, keď sa o tom, tak ako píše Eugen Korda, ,,málo hovorilo”.

Ale okamžite po smrti Štefana Kvietika, Eugen Korda, posledný spravodlivý na tejto zemi, nelenil. On si neuvedomuje, že tým nevystavil zrkadlo slovenskej legende Štefanovi Kvietikovi, ale sám sebe. Bohorovnosť sa nenosí nielen na zemi, ale ani v nebi. Na to by nikto z nás nemal zabúdať.

Zdroj: FB Marián Kéry

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © Iden.sk Všetky práva vyhradené. Iden.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.