Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Picture 4.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračný obrázok: Predseda Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti Ján Ferenčák a predseda Výboru pre európske záležitosti Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Ondřej Benešík/NR SR
11. marca 2025 Správy od Matilda Dzurinková Diskusia()

Bilaterálne rokovanie delegácie Národnej rady SR s poslancami Parlamentu ČR

Dňa 10. 3. 2025 sa v priestoroch Národnej rady SR uskutočnilo bilaterálne rokovanie delegácie Národnej rady SR s delegáciou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR.

Delegáciu Národnej rady SR viedol predseda Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti Ján Ferenčák (Hlas-SD). Zúčastnili sa aj podpredsedníčka výboru Beáta Jurík (PS), člen výboru Ján Mažgút (Smer-SSD), členka výboru Zuzana Plevíková (Smer-SSD), člen výboru Ján Hargaš (PS) a člen výboru Dušan Tittel (Hlas-SD).

Delegáciu Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR viedol predseda Výboru pre európske záležitosti Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Predseda výboru Ján Ferenčák (Hlas-SD) v úvode vyzdvihol dôležitosť bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskou a Českou republikou na všetkých úrovniach. Zdôraznil, že „hodnoty, ktoré spoločne zdieľame pretrvávajú aj napriek odlišným politickým názorom českej a slovenskej vlády v niektorých zahranično-politických témach“.

Delegácie diskutovali najmä o aktuálnych európskych a zahranično-politických témach v kontexte krokov novej americkej administratívy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa a jeho ambície ukončiť vojenský konflikt na Ukrajine.

Delegácie si vymenili názory a postoje na ilegálnu migráciu, energetickú bezpečnosť v kontexte diverzifikácie zdrojov a tranzitu plynu cez územie Ukrajiny, zhodnotili otázku budúcnosti Európskej únie v kontexte jej rozširovania o krajiny západného Balkánu a Ukrajiny. Obe delegácie sa zhodli na podpore eurointegračných ambícií Ukrajiny a západobalkánskych partnerov.

Témou boli aj otázky obrany a bezpečnosti a spolupráca Slovenskej a Českej republiky zameraná na modernizáciu ozbrojených síl oboch krajín a zvyšovanie obranyschopnosti. Predseda Ondřej Benešík (KDU-ČSL) zdôraznil potrebu zvyšovania výdavkov na obranu.

Ondřej Benešík v rámci diskusie o Ukrajine upozornil na to, že ukrajinská armáda už viac než tri roky bezprecedentne vzdoruje ruskej agresii, o ktorej sme sa spoločne domnievali, že je „druhá najsilnejšia na svete“ a tým ukazuje, že je vyspelá a silná. Ukrajina teda dokazuje, že má čo ponúknuť Európe a Spojeným štátom americkým aj v rámci bezpečnosti a obrany.

Obe delegácie sa zhodli na potrebe zvyšovania obranyschopnosti Európy a politickej podpore aktivít smerujúcich k posilneniu európskej suverenity a zodpovednosti na čelenie výzvam v dynamicky sa meniacom geopolitickom prostredí v kontexte zmeny zahranično-politickej orientácie Spojených štátov.

Predmetom diskusie bola aj nová obchodná politika Spojených štátov a avizované uvalenie ciel na komodity importované do Spojených štátov z členských štátov Európskej únie. Delegácie sa zhodli na nepriaznivých dôsledkoch tejto politiky, ktorá poškodí aj samotné Spojené štáty americké.

Podpredsedníčka výboru Beáta Jurík (PS) vyzdvihla priateľskú komunikáciu na parlamentnej úrovni medzi oboma krajinami a nadštandardné vzťahy, ktoré je potrebné ďalej udržiavať.

Český veľvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák, ktorý sprevádzal delegáciu Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR v Bratislave, zdôraznil, že vzťahy oboch krajín sú „úplne funkčné“ a to najmä na parlamentnej úrovni. Vyzdvihol dôležitosť a prínos parlamentnej diplomacie pre obe krajiny.

Obe delegácie potvrdili mimoriadnu blízkosť Slovenskej a Českej republiky ako aj záujem o aktívnu komunikáciu a spoluprácu naprieč viacerými oblasťami a na všetkých úrovniach. Obe delegácie sa zároveň zhodli na podpore rozvoja vzájomných vzťahov na bilaterálnej úrovni a aj v rámci regionálnych formátov ako je Vyšehradská skupina (V4), Slavkovský formát (S3) alebo Stredoeurópska päťka (C5).

Predseda výboru Ján Ferenčák (Hlas-SD) na záver rokovania zdôraznil výnimočnosť vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou a vyjadril nádej, že sa konflikt na Ukrajine čoskoro vyrieši mierovou cestou. „Česká a Slovenská republika sú vzorovým príkladom toho, ako sa dokážu dve krajiny dobrovoľne rozdeliť a napriek tomu spolu naďalej vzájomne kooperovať a udržiavať mimoriadne priateľské vzťahy“, skonštatoval predseda výboru Ján Ferenčák (Hlas-SD).

Zdroj: NR SR

Picture.jpgPicture 1.jpgPicture 2.jpgPicture 3.jpg

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © Iden.sk Všetky práva vyhradené. Iden.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.