

Chmelár: V otázke energetickej bezpečnosti by mal premiér cítiť podporu celej spoločnosti
Politológ Eduard Chmelár o téme energetickej bezpečnosti Slovenska:
Na tejto vláde sa dá a má kritizovať veľmi veľa. Ale sú určité veci, pri ktorých by sme mali všetci odhodiť stranícke tričká a dať bokom úzkoprsú ideologickú optiku a postaviť sa celou váhou za štát, za Slovensko. Lebo je to naša vlasť a náš bytostný záujem. Princíp, ktorý je v iných krajinách taký samozrejmý, je na Slovensku stále neuchopiteľný.
Poslankyňa za SaS Vladimíra Marcinková a s ňou celá opozičná cháska sa môžu vytešovať, ako prešli koalícii cez rozum, ale jej návrh uznesenia parlamentu, ktorý zaväzuje vládu podporiť 18. balík sankcií proti Ruskej federácii je hlúpy, samoúčelný a chýba mu uvedomenie si základnej otázky, čo to prinesie našim občanom. Vyvstáva otázka, za koho to vlastne slovenská opozícia kope.
Premiér Fico je v súčasnosti pod obrovským tlakom. Jeho rozhodnutie nepodporiť 18. balík sankcií, kým Slovensko nedostane záruky – nie plané sľuby, ale jasné garancie – stabilných a bezpečných dodávok plynu aj po roku 2028, kedy nás chce Európska únia odstaviť od ruských energonosičov, je v tejto chvíli jediným správnym a principiálnym postojom. Opozícia mu môže vyčítať, že sa na to nedostatočne pripravil alebo čokoľvek iné, no v tejto veci by mal mať podporu naprieč politickým spektrom, lebo v opačnom prípade na to doplatíme všetci. A ak hrá opozícia hru „čím horšie, tým lepšie“, treba otvorene nastoliť otázku, koho záujmy v tejto chvíli zastáva a presadzuje. Lebo slovenské to nie sú.
Od čias gréckeho premiéra Tsiprasa nebol žiaden európsky líder pod takým tlakom ako je dnes Robert Fico. Neviem, či to ustojí. Jeho odkaz, že ak chceme byť v EÚ, nemôžeme na všetko povedať nie, signalizuje, že skôr nie a hľadá únikovú cestu. Ale v tejto pre kvalitu života na Slovensku zásadnej veci by mal cítiť podporu celej spoločnosti a my všetci by sme mali za ním stáť ako jeden muž.
Dnes budú v Starej Bystrici celoštátne oslavy výročia vyhlásenia zvrchovanosti Slovenskej republiky. Pre mňa to vždy bol a bude kľúčový medzník v našej histórii. V Deklarácii Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti SR, ktorú parlament schválil nevídanou väčšinou 113 poslancov, sa píše, že „aj my si chceme slobodne utvárať spôsob a formu národného a štátneho života“. Nezabúdajme na to, že zmysel slovenskej štátnosti spočíva aj v takýchto okamihoch. Nemecký tlak bol v tejto oblasti od nepamäti. A od toho, ako sme sa s ním vyrovnali, ako sme mu odolali, sa odvíjali naše národné dejiny.
Zdroj: fb Eduard Chmelár
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

