

Delegácia MO SR si vo Veľkej Británii uctila pamiatku československých letcov a vojakov padlých v 2. svetovej vojne
Pri príležitosti 80. výročia skončenia 2. svetovej vojny v Európe delegácia Ministerstva obrany Slovenskej republiky, vedená štátnym tajomníkom Martinom Vojtašovičom, absolvovala v dňoch 20. – 22. mája 2025 oficiálnu pracovnú cestu do Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.
V Londýne, Runnymede a Brookwoode si uctila Slovákov, pôsobiacich v československom zahraničnom odboji vo Veľkej Británii v rokoch 1939 – 1945.
Členmi delegácie boli aj riaditeľ sekcie personálnych a sociálnych činností MO SR Martin Rímeš, riaditeľ Vojenského historického ústavu plk. Miloslav Čaplovič a generálny duchovný Ekumenickej a pastoračnej služby OS a OZ SR plk. Viktor Sabo.
„Cieľom cesty bolo predovšetkým pripomenúť si Slovákov a Čechov, ktorí bojovali vo Veľkej Británii v československom zahraničnom odboji – či už to boli piloti – letci alebo príslušníci leteckého pozemného personálu, ako aj príslušníci čs. obrnenej brigády. Ak hovoríme o Čechoch a Slovákoch, ktorí prešli leteckým výcvikom a zúčastnili sa bojov o Britániu v 2. svetovej vojne, bolo ich okolo 2200, z ktorých 250 bolo pôvodom zo Slovenska. Do odboja vo Veľkej Británii sa zapojili už od leta 1940 a zotrvali tu do konca 2. svetovej vojny,“ vysvetlil plk. Miloslav Čaplovič.
Počas svojej cesty navštívila delegácia viacero významných pamätných a historických miest v Londýne a jeho okolí, ktoré pripomínajú boj a obete československých vojakov počas druhej svetovej vojny.
Na úvod delegácia vzdala v Londýne hold čs. parašutistom pri pamätnej doske na budove, v ktorej počas druhej svetovej vojny pôsobila čs. exilová rozviedka. Práve tam prešli záverečnou fázou výcviku čs. parašutisti, medzi ktorými boli aj Jozef Gabčík s Janom Kubišom (operácia Anthropoid).
Delegácia ďalej navštívila chrám Kráľovského letectva (RAF) St Clement Danes, duchovné centrum britského Kráľovského letectva, kde sa stretla so zástupcami tejto vojenskej farnosti, ktorí jej umožnili realizovať krátku duchovnú spomienku na príslušníkov čs. zahraničného odboja. V kostole sú starostlivo vedené pamätné knihy s menami padlých príslušníkov RAF a jeho podlahu pokrývajú znaky viac ako 800 veliteľstiev, skupín, staníc, letiek a iných formácií RAF, vrátane československých perutí.
Ďalším pietnym miestom bol RAF Bomber Command Memorial, venovaný vyše 55-tisícom príslušníkov bombardovacieho letectva, ktorí zahynuli počas vojny. Medzi nimi boli aj československí letci z 311. bombardovacej perute RAF, ktorí sa výrazne zapojili do operácií nad Atlantikom a okupovanou Európou.
Pri pamätníku Bitky o Britániu si delegácia uctila pamiatku viac než 80 československých letcov, ktorí sa od júla do októbra 1940 zapojili do rozhodujúcej leteckej bitky proti nacistickému Nemecku. Ich odvaha výrazne prispela k odvráteniu plánovanej nemeckej invázie do Veľkej Británie.
Súčasťou programu bola aj návšteva Imperial War Museum, jedného z najvýznamnejších vojensko-historických múzeí na svete. Program pokračoval návštevou Pamätníka vzdušných síl (Air Forces Memorial) v Runnymede, kde v prítomnosti zástupcu Asociácie slobodných čs. letcov, pána Toma Dolezala, absolvovala komentovanú prehliadku.
Pamätník je venovaný 20 263 príslušníkom RAF, ktorých hroby nie sú známe. Medzi nimi je aj 150 československých letcov, z toho 15 Slovákov, ktorých pamiatku si delegácia osobitne pripomenula položením vencov a zápisom do návštevnej knihy.
Delegácia navštívila vojenský cintorín CWGC v Brookwoode, kde sa nachádzajú hroby mužov a žien nielen z celého Commonwealthu, ale aj francúzske, československé, talianske, belgické, poľské, turecké a americké vojnové hroby.
V priestore čs. sekcie, pri ústrednom československom pamätníku, delegácia príhovorom štátneho tajomníka MO SR a duchovným slovom vzdala hold nielen tam pochovaným 48 čs. letcom, ale aj príslušníkom pozemného vojska, ktorý boli organizovaní v rámci čs. obrnenej brigády vo Veľkej Británii. Ku každému hrobu bol položený červený karafiát a slovenská a česká vlajka.
„Okrem Veľkej Británie bojovali naši vojaci na Strednom Východe, severnej Afrike, Francúzsku, na území bývalého Sovietskeho zväzu, Poľska a Československa. Tam všade preliali svoju krv za našu slobodu. Hroby našich vojakov sú večným symbolom, že sloboda, ktorú dnes považujeme za samozrejmosť, bola vykúpená nesmiernym utrpením tých, ktorí bojovali za ňu ďaleko od milovaného domova – s hlbokou láskou k nej, ktorú uchovávali v srdciach,“ uviedol štátny tajomník Martin Vojtašovič.
Následne delegácia navštívila sekciu československých hrobov po druhej svetovej vojne, kde si uctila pamiatku generála Ivana Schwarza, významného predstaviteľa československého exilu. „Naša vďačnosť nesmie byť len symbolická. Musíme si odkaz našich hrdinov niesť aj dnes vo svojich mysliach, v čase, keď je mier znovu vystavený ťažkej skúške. Povinnosťou nás všetkých je chrániť trvalé hodnoty, za ktoré naši hrdinovia umierali: slobodu a demokraciu,“ dodal Vojtašovič.
„Ďakujem asociácii slobodných československých veteránov, ktorej členovia sa starajú o tieto vojnové hroby, a prostredníctvom nich pomáhajú uchovávať našu historickú pamäť,“ vyjadril svoje poďakovanie Martin Vojtašovič.
Pracovná cesta bola vyjadrením hlbokej vďaky Slovenskej republiky všetkým, ktorí sa pričinili o porážku fašizmu a obnovu mieru v Európe. Pietne akty zároveň posilňujú historickú pamäť a budujú povedomie o význame slovenského prínosu v spoločnom zápase za slobodu.
Zdroj: MO SR
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

