

Dva hrady, jeden deň – Šomoška a Fiľakovský hrad
Výlet na Šomošku a Fiľakovský hrad nie je len o pohybe a zaujímavostiach – je to aj cesta do minulosti, objavovanie krás prírody a zážitok, ktorý prepája históriu, kultúru a krajinu.
Či už vás osloví monumentálnosť čadičových stĺpov, príbehy hradov alebo výhľady na krajinu, odnesiete si spomienky, ktoré stoja za to.
Ak túžite po aktívnom výlete plnom histórie, prírodných krás a nevšedných zážitkov, južné Slovensko ponúka ideálnu kombináciu v podobe návštevy dvoch hradov – Šomošky a Fiľakovského hradu. Oba sú od seba vzdialené len niekoľko kilometrov a ich spojenie do jedného dňa predstavuje pestrú mozaiku geológie, histórie a kultúry.
Hrad Šomoška, postavený koncom 13. alebo začiatkom 14. storočia rodom Kačičovcov, sa nachádza priamo pri slovensko-maďarskej hranici a je výnimočný nielen svojou históriou, ale aj prírodným prostredím. Jeho múry boli vybudované z miestneho čadiča, ktorý vytvára unikátny geologický fenomén – čadičový vodopád a takzvané kamenné more. Tieto vertikálne stĺpy čadiča, pripomínajúce organové píšťaly, sú prírodnou raritou, ktorá priťahuje nielen turistov, ale aj odborníkov z oblasti geológie.
Hrad má bohatú a dramatickú históriu – vlastnil ho Matúš Čák Trenčiansky, neskôr bol dobytý Turkami a napokon zničený cisárskymi vojskami po Rákociho povstaní. Dlhé roky chátral, kým sa ho v 70. a 80. rokoch 20. storočia nepodarilo zachrániť zásluhou archeológa Dr. Gabriela Krúdyho.
Len asi 20 kilometrov od Šomošky sa vypína nad mestom Fiľakovo rovnomenný hrad, ktorého história siaha až do 13. storočia. Ako významná pohraničná pevnosť zohrával dôležitú úlohu najmä počas bojov s Osmanskou ríšou.
Dnes je hrad zrekonštruovaný a funguje ako múzeum, kde si návštevníci môžu prezrieť archeologické nálezy, stredoveké zbrane, nástroje a ďalšie expozície dokumentujúce bohaté dejiny regiónu. Súčasťou areálu je aj 305 metrov dlhý náučný chodník s piatimi zastávkami, ktorý približuje geologické, historické a prírodné hodnoty hradného vrchu.
Spojenie návštevy Šomošky a Fiľakovského hradu v jeden deň ponúka výlet, ktorý má dušu. Prechádzka lesom k hradným ruinám sopečného pôvodu, múzeum plné historických artefaktov, nádherné výhľady i kultúrne podujatia vytvárajú zážitok, ktorý osloví všetky vekové kategórie.
Tento výlet spája krásu krajiny s príbehmi dejín a živou kultúrou regiónu. Nezabudnite si zobrať fotoaparát – čadičové stĺpy, hradné veže a výhľady z hradného brala stoja za zachytenie.
Výlet na juh Slovenska je tak ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí hľadajú inšpiratívne spojenie prírody, histórie a tradícií. O to dôležitejšie je, aby sme si tieto jedinečné kultúrne a historické poklady chránili – sú totiž súčasťou našej identity, našej pamäti a dôvodom, prečo môžeme byť na svoje dedičstvo právom hrdí.
Zdroj: Úrad vlády SR

Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

