Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fb_img_1746695819727 1.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Poslanec NR SR a predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry/fb
8. mája 2025 Správy od Matilda Dzurinková Diskusia()

Marián Kéry: Bez Červenej armády by nacizmus a fašizmus neboli porazené

Poslanec NR SR a predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry k 80. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny: Bez Červenej armády by nacizmus a fašizmus neboli porazené

Len bezcitný človek a hlupák, ktorý si v lepšom prípade neváži, v horšom ignoruje historické fakty, môže v denníku Sme napísať, že ,,zrada Roberta Fica v sebe nevyhnutne nesie trest”. Arpád Soltész myslí aktuálne na účasť Roberta Fica na oficiálnych oslavách v Moskve pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny na európskom kontinente.

Tak na úvod len základné fakty. Na území Slovenska padlo v bojoch za našu slobodu 63 517 vojakov Červenej armády, 10 435 príslušníkov Rumunskej kráľovskej armády a 2790 vojakov 1. československého armádneho zboru. Kde inde by mal predseda vlády ísť na oslavy oslobodenia od nacistickej tyranie, ak nie do Moskvy?

Liberálne médiá, aj progresívna opozícia dokola verklíkujú, že Robert Fico bude na oslavách v Moskve jediným lídrom členského štátu Európskej únie. Nuž, naši predkovia, ktorí položili životy za našu slobodu, to určite Robertovi Ficovi vyčítať nebudú. Nech si svedomie spytujú tí lídri členských štátov EÚ, špeciálne zo strednej Európy, ktorí pozvanie neprijali.

Súhlasím do bodky s názorom, že Slovensko prijatím pozvania v mene premiéra vysiela jasný signál, že si ctí historickú pravdu a nedovolí, aby bola z pamäte národa vymazaná úloha Červenej armády pri oslobodzovaní Európy od nacizmu a fašizmu. Buď sa postavíme na stranu víťazov druhej svetovej vojny, alebo na stranu porazených, t. j. na stranu nacizmu a fašizmu.

Prvú slovenskú obec, Kalinov, oslobodili jednotky 1. gardovej armády 4. ukrajinského frontu 21. septembra 1944. Predlhých 226 dní trvalo, aby vojská Červenej armády, spolu s vojakmi 1. československého armádneho zboru a od 18. decembra 1944 s jednotkami Rumunskej kráľovskej armády, kým bola 3. mája 1945 oslobodená posledná slovenská obec – kysucký Makov.

Po nacistoch zostala na území Slovenska nielen spustošená krajina, v podobe 211 masových hrobov, 5300 umučených a viac ako 100 vypálených obcí, usadlostí a samôt. V koncentračných táboroch zahynulo vyše 70 000 občanov vojnovej Slovenskej republiky, v drvivej väčšine išlo o našich židovských spoluobčanov.

Nikdy nesmieme nezabudnúť na najväčšie tragédie, ktoré sa odohrali v Ostrom Grúni, Kľaku, Tokajíku, Kališti, Nemeckej či Kremničke, kde vojakmi nemeckého Wehrmachtu a gardistami bolo vyvraždené civilné obyvateľstvo.

,,Kto nepozná minulosť, nepochopí budúcnosť,” povedal svojho času nemecký spisovateľ Thomas Mann. Mohli by sme dodať, že nielen ten, kto minulosť nepozná, ale aj kto si ju neváži alebo prekrúca. Odmietam spochybňovanie dejinných udalostí. Som proti každej vojne, bez ohľadu na to, ktorá veľmoc ju vedie. Vždy najviac trpia obyčajní ľudia. Tí, v ktorých záujme nebýva žiadna vojna.

Spomienkové udalosti na 80. výročie ukončenia 2. svetovej vojny si zaslúžia našu pozornosť a úctu. Aj účasť predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica v Moskve. Slovensko sa tým hlási k hodnotovému súladu s odkazom boja proti fašizmu, historickej pravde o druhej svetovej vojne a k hlavnej úlohe, ktorú v nej zohrala Červená armáda.

Ak Arpád Soltész vážne tvrdí, že mýtus o oslobodení bol desaťročia akoby len úspešnou súčasťou komunistickej propagandy a porovnáva odkazy vďaky hrdinskej Červenej armáde s nápisom ,,Práca oslobodzuje” na bráne koncentračného tábora v Osvienčime, je cynický hlupák. A jeho cynizmus v sebe nevyhnutne nesie trest.

Na záver jedna poznámka. Hovoriť o tom, že nám Červená armáda nepriniesla slobodu, ale nastolila novú totalitu, je historická lož. Obdobie rokov 1945 – 1948 bolo na území vtedajšieho Česko-slovenska obdobím slobody a aj slobodných volieb. A pokiaľ ide o Slovensko, tak parlamentné voľby nevyhrali komunisti, ale Demokratická strana.

Súhlasím s publicistom Eduardom Chmelárom, že spájať hrdinov z rokov 1944 – 45 s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy alebo súčasným vojenským konfliktom na Ukrajine, je miešanie hrušiek s jablkami. No najmä sú to zlomyseľné diletantské úvahy.

Dnes, keď sa historické fakty relativizujú a spochybňujú, je našou povinnosťou pripomínať pravdu. Nie preto, aby sme žili v minulosti, ale aby sme nezabudli, čo sa môže stať, keď dostane priestor zlo.

Bez Červenej armády by sa nikdy nepodarilo poraziť nacizmus a fašizmus, taká je historická pravda.

P.S. Fotky sú zo Štúrova a Kamenína, kde sa v utorok 6. mája uskutočnili oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Práve tu sa uskutočnila najväčšia tanková bitka na území Slovenska. Pamätník v Kameníne má 40 rokov.

Zdroj: fb Marián Kéry

Fb_img_1746695817020.jpgFb_img_1746695819727.jpgFb_img_1746695833134.jpgFb_img_1746695835909.jpg

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © Iden.sk Všetky práva vyhradené. Iden.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.