

Marián Kéry rokoval so zástupcami viacerých krajín
Poslanec NR SR a predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry informoval o rokovaniach so zástupcami viacerých krajín:
- ROKOVANIE S NOVÝM HOLANDSKÝM VEĽVYSLANCOM
Veľvyslanec Holandského kráľovstva na Slovensku Jules Gerzon je v Bratislave len niekoľko týždňov, napriek tomu sme už minulý týždeň stihli absolvovať veľmi otvorený, viac ako hodinový, rozhovor v priestoroch NR SR. Pán veľvyslanec pôsobil viac ako 25 rokov na holandskom ministerstve zahraničných vecí, kde prešiel viacerými riadiacimi pozíciami.
Spoločné stretnutie sme začali takto odľahčene, v podobnom partnerskom a konštruktívnom duchu sme pokračovali aj v ďalších minútach. Som rád, že doterajšie slovensko-holandské bilaterálne vzťahy nie sú zaťažené žiadnymi otvorenými otázkami.
Potvrdila to aj štátna návšteva holandského kráľovského páru na Slovensku v roku 2023, ako aj návšteva prezidenta Petra Pellegriniho v roku 2024 v Holandskom kráľovstve, počas ktorej sa stretol s kráľom Viliamom-Alexandrom a s premiérom Dickom Schoofom. Nedávno absolvoval pracovnú cestu do Holandska aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár, ktorý sa v Haagu stretol so svojím holandským náprotivkom Casparom Veldkampom.
Počas nášho rozhovoru s pánom veľvyslancom som poukázal na podobnosti súčasnej politickej situácie na Slovensku a v Holandsku, a to v podobe obojstrannej krehkosti vládnej väčšiny. Nášmu stretnutiu dominovali témy Ukrajiny, budúcej bezpečnostnej architektúry Európy a vzájomného obchodu, keďže Holandsko patrí v rámci slovenského zahraničného obchodu medzi našich najdôležitejších partnerov.
Na holandských univerzitách v súčasnosti študuje približne 1400 slovenských študentov. Témou, ktorá nás rovnako spája, je aj nelegálna migrácia a spôsoby jej riešenia.
Ako deklaroval pán veľvyslanec, prioritami súčasnej holandskej vlády sú zahraničný obchod, efektívny multilateralizmus, právny štát, dodržiavanie princípov a pravidiel. Práve táto oblasť je nesmierne dôležitá nielen pre mňa, ale aj pre súčasnú vládu na Slovensku.
V súvislosti s porušovaním medzinárodného práva som poukázal na používanie dvojitých štandardov a dvojakého metra zo strany štátov EÚ a USA. Na lepšiu ilustráciu som použil aj viacero historických súvislostí, ktoré považujem za dôležité na pochopenie prebiehajúceho konfliktu v blízkosti našich hraníc. Aj napriek týmto negatívnym javom som skonštatoval, že pre Slovenskú republiku je členstvo v EÚ a v NATO veľmi dôležité.
Pánovi veľvyslancovi som poďakoval za to, že viaceré holandské spoločnosti majú záujem pôsobiť na Slovensku a vytvárať pracovné miesta pre našich občanov. Napríklad spoločnosť De Jong investuje v súčasnosti pri Prešove viac ako 63 miliónov eur.
Mimochodom, aj populárnu galériu Danubiana, ktorú som už niekoľkokrát navštívil, spoluzakladal bývalý honorárny konzul Slovenska v Holandsku Gerard Meulensteen.
- SLOVENSKO A RAKÚSKO – DLHOTRVAJÚCI PRÍKLAD DOBREJ SUSEDSKEJ SPOLUPRÁCE
Minulý týždeň som v priestoroch NR SR rokoval aj s veľvyslancom Rakúskej republiky na Slovensku Johannesom Wimmerom. Rakúsko je pre nás zdrojom inšpirácií v mnohých oblastiach a partnerom pre spoluprácu. Naše vzťahy sú hlboko zakorenené – spája nás nielen spoločná história a susedstvo, ale aj intenzívna spolupráca v oblasti ekonomiky, kultúry, vzdelávania či výskumu.
Rakúsko je naším 6. najvýznamnejším exportným partnerom a 3. najväčším zahraničným investorom. Teší ma, že aj počet aktívnych slovenských firiem v Rakúsku stále rastie – dnes ich je už okolo 700.
Spoločne sme hovorili aj o výzvach, ktoré nás spájajú: od modernizácie železničného spojenia Bratislava–Viedeň (kde evidujeme pozitívny pokrok), cez pretrvávajúce problémy s cestným prepojením ponad rieku Moravu, až po cezhraničnú spoluprácu v oblasti zdravotníckych služieb.
Osobne sa veľmi teším z projektu spoločnej slovensko-rakúskej učebnice dejepisu. Je dôkazom, že aj na citlivé témy našich dejín dokážeme nazerať rovnakou optikou.
Vnímam aj negatívny dopad hraničných obmedzení zo strany Rakúska a verím, že vďaka spoločnému úsiliu sa podarí dosiahnuť, aby ich predlžovanie už nebolo potrebné.
Diskutovali sme aj o medziparlamentných vzťahoch. Oceňujem pravidelný dialóg predsedov našich parlamentov, no vidím nevyužitý potenciál najmä na úrovni výborov a skupín priateľstva. Aj preto som ponúkol iniciovať stretnutie zahraničných výborov našich parlamentov.
Slavkovský formát (S3) je už dekádu príkladom veľmi dobrej regionálnej spolupráce v stredoeurópskom priestore. Dôkazom tejto spolupráce bol nedávny 1. summit S3 na prezidentskej úrovni v Slavkove. Slovensko prevezme líderstvo S3 od Českej republiky 1. júla 2025.
Zhodli sme sa, že v dnešnej nestabilnej dobe potrebujeme viac, ako len formálne partnerstvá – potrebujeme živý a funkčný dialóg, konkrétne výsledky a otvorenosť pre spoluprácu. Slovensko a Rakúsko majú všetky predpoklady byť dobrými a aktívnymi susedmi v srdci Európy.
- BUDOVANIE KONŠTRUKTÍVNYCH PARTNERSKÝCH VZŤAHOV BEZ PREDSUDKOV
V stredu 9. apríla 2025 som v NR SR prijal štátneho tajomníka ministra zahraničných vecí Iránskej islamskej republiky pre politické záležitosti Madžího Tachte Ravančiho.
Naše rokovanie prebehlo vo veľmi konštruktívnej a otvorenej atmosfére a potvrdilo záujem oboch krajín o ďalšie prehlbovanie vzájomných vzťahov, budovaných na vzájomnom rešpekte.
Osobne som sa snažil prispieť k budovaniu našich spoločných bilaterálnych vzťahov pracovnou návštevou členov Zahraničného výboru NR SR v Teheráne v roku 2023, v rámci ktorej som absolvoval rokovania so svojím iránskym náprotivkom a tiež s predsedami jednotlivých parlamentných komisií iránskeho parlamentu.
Na ministerstve zahraničných vecí som absolvoval aj rokovanie s vtedajším štátnym tajomníkom pre politické záležitosti Alím Bagherím Kánom.
Zdôraznil som, že Irán je pre Slovensko dôležitým partnerom na Blízkom východe. Zdieľame podobné pohľady na mnohé výzvy medzinárodného spoločenstva a vítame pokračovanie pravidelných politických konzultácií, ktoré sa uskutočňujú na základe Memoranda o porozumení, podpísaného v roku 2016.
Dotkli sme sa aj aktuálnej bezpečnostnej situácie v regióne – či už ide o vývoj v Gaze, Sýrii alebo Afganistane. Zhodli sme sa na tom, že napätie možno riešiť len cestou diplomacie a dialógu. Slovensko podporuje dlhodobé a spravodlivé riešenia, vrátane dvojštátneho riešenia pre Izrael a Palestínu.
Osobitne som ocenil úsilie Iránu pri zvládaní utečeneckej krízy. V Iráne našlo útočisko viac ako 5 miliónov afganských utečencov. Som rád, že Slovenská republika finančne podporuje charitatívne projekty zamerané najmä na deti týchto utečencov a svojho partnera som ubezpečil, že plánujeme v tejto pomoci pokračovať (nie sú to veľké finančné prostriedky, skôr symbolické).
Rozprávali sme sa aj o možnostiach rozšírenia hospodárskej spolupráce. Prvé zasadnutie Spoločného hospodárskeho výboru v Teheráne bolo pozitívnym signálom a verím, že naň nadviažeme ďalšími konkrétnymi krokmi.
V neposlednom rade som predstavil kandidatúru Slovenska na nestále členstvo v Bezpečnostnej rade OSN na roky 2028 – 2029. Zdôraznil som, že vzhľadom na dlhoročné konštruktívne a pragmatické vzťahy medzi našimi štátmi by som si veľmi vážil podporu Iránu v tejto našej ambícii, pričom v budúcnosti sme rovnako pripravení recipročne podporiť iránsku kandidatúru.
Na základe mojich získaných skúseností môžem skonštatovať, že takéto otvorené diskusie, ako s iránskym hosťom, sú základom dôvery, vzájomného rešpektu a stability vo vzťahoch s našimi partnermi z ďalších krajín.
- OFICIÁLNE PRIJATIE PREZIDENTKY INDICKEJ REPUBLIKY V NÁRODNEJ RADE SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Predseda NR SR Richard Raši prijal minulý týždeň v NR SR prezidentku Indickej republiky, pani Droupadi Murmuovú.
Z pozície predsedu zahraničného výboru som mal možnosť byť prítomný na oficiálnom prijatí a rovnako tak na následnom spoločnom rokovaní.
Slovensko a India sú štáty s výbornými bilaterálnymi vzťahmi, bez otvorených otázok. Na úrovni našich ministerstiev zahraničných vecí prebieha aktívny dialóg, len za posledných 24 mesiacov sa uskutočnilo až päť stretnutí.
V marci tohto roku som bol spolu s početnou podnikateľskou delegáciou súčasťou delegácie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára, ktorá navštívila Indiu. Počas tejto pracovnej cesty bol oficiálne otvorený nový honorárny konzulát v Kalkate. Rovnako sme sa zúčastnili prestížnej bezpečnostnej konferencie Raisina Dialog a absolvovali viaceré oficiálne rokovania.
Počas prijatia som indickej prezidentke položil otázku o tom, ako India vníma diskusiu o reforme Bezpečnostnej rady OSN, najmä pokiaľ ide o počet a zloženie jej stálych členov. Zároveň som vyjadril presvedčenie, že India, vzhľadom na svoju veľkosť a konzistentné názory na medzinárodnú politiku, vrátane dôrazu na dodržiavanie medzinárodného práva by mala mať miesto medzi stálymi členmi BR OSN.
Som presvedčený, že India je pre Slovensko ako jedna z najväčších krajín sveta kľúčovým partnerom. Zdieľame spoločné hodnoty a silnú podporu multilateralizmu. Je našou úlohou rozvíjať dobré vzťahy v politickej i ekonomickej oblasti so všetkými štátmi, ktoré majú záujem s nami spolupracovať.
Zdroj: fb Marián Kéry
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU



