

Michal Kaliňák: Začíname odbornú diskusiu o parametroch lobingu
Lobingu sa netreba báť, musí však mať nastavené jasné pravidlá. Ministerstvo vnútra v tejto súvislosti v utorok 20. mája 2025 v spolupráci so zastúpením Nadácie Friedricha Eberta zorganizovalo prvý okrúhly stôl k pripravovanému zákonu o lobingu.
Podujatím, ktoré otvoril štátny tajomník rezortu vnútra Michal Kaliňák, sa začala odborná diskusia o potrebe legislatívne upraviť túto oblasť na Slovensku.
„Lobing nie je strašiakom, ak má jasne stanovené pravidlá. Hrozbou sa stáva až vtedy, keď sa deje v tieni, mimo verejnej kontroly. Práve preto chceme nastaviť jasné a transparentné rámce pre lobistov aj tých, ktorí sú ich cieľom. Zároveň je pre nás dôležité odlíšiť lobing od občianskej participácie, ktorá má v demokratickej spoločnosti nenahraditeľné miesto,“ uviedol štátny tajomník Michal Kaliňák.
Dnešný prvý okrúhly stôl k téme lobingu spojil zástupcov vlády, parlamentu, samospráv, sociálnych partnerov, expertov z akademickej obce aj predstaviteľov z Nemecka.
Diskusia je predpokladom vhodného nastavenia rozhodnutí a štandardný legislatívny proces je oporou kvalitnej legislatívy. Preto by ním mal byť sprevádzaný aj zákon o lobingu. Táto legislatíva si vyžaduje vyvážený prístup, rešpektujúci rozdielne úlohy aktérov verejného života. Cieľom nie je niekoho obmedzovať, ale naopak – nastaviť systém, ktorý podporuje transparentnosť a dôveru verejnosti v rozhodovanie štátu.
„Lobing je súčasťou moderného demokratického rozhodovania. Musí mať však jasné pravidlá. Preto potrebujeme legislatívu, ktorá bude praktická, zrozumiteľná a zároveň bude vedieť odlíšiť oprávnené zastupovanie záujmov od netransparentného tlaku. To nie je o represii, ale o vytváraní prostredia, kde je lobing legálny a kontrolovaný,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker, ktorý načrtol základné kontúry pripravovanej právnej úpravy.
O skúsenostiach po prijatí zákona o lobingu, pozitívnych aj negatívnych príkladoch z praxe či potrebe právnej úpravy lobingu hovorili pozvaní hostia z Nemecka. Ich účasť na dnešnom okrúhlom stole bola veľkým prínosom, pretože majú to najcennejšie – priame skúsenosti s tvorbou legislatívy aj aplikačnou praxou.
„Naša skúsenosť ukazuje, že zákon o lobingu priniesol väčšiu dôveru verejnosti v rozhodovacie procesy. Samozrejme, nebolo to jednoduché, no dôležité je, že dnes existuje jasný rámec. Preto som rád, že Slovensko otvára túto tému širokou a otvorenou diskusiou,“ povedal Christian Heyer, vedúci oddelenia práva nemeckého Spolkového snemu (Bundestag).
Výsledkom dnešného rokovania je všeobecná zhoda na potrebe prijatia legislatívy upravujúcej lobing a jeho štandardy. Účastníci okrúhleho stola ocenili avizovaný vládny návrh zákona a zhodujú sa aj na potrebe transferu know-how z Nemecka. Spoločne tak môžeme nastaviť ďalšiu diskusiu pod strechou Parlamentného inštitútu za účasti poslancov z klubov NR SR, zástupcov ďalších samosprávnych združení, mimovládneho sektora, prípadne obchodných komôr pôsobiacich na Slovensku.
„To, čo posúva každú krajinu a verejné politiky, je hľadanie kompromisu medzi možnosťami a potrebami, inšpirácia, porovnávanie a príklady dobrej praxe. Som rád, že dnes sa tu zišla taká široká paleta odborníkov. Verím, že aj vďaka výmene medzinárodných skúseností nastavíme pravidlá lobingu, ktoré budú reflektovať slovenské špecifiká, ale zároveň budú v súlade s európskymi štandardmi,“ uzavrel Michal Kaliňák.
Zdroj: MV SR / foto fb Michal Kaliňák
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

