

Minister zdravotníctva Kamil Šaško upozornil na alarmujúci trend v používaní antibiotík
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zverejnila alarmujúce dáta o nadmernom užívaní antibiotík na Slovensku.
Z analýzy údajov najväčšej zdravotnej poisťovne vyplýva, že v roku 2024 malo predpísané antibiotiká až 40 % všetkých poistencov. Dlhodobé dáta za posledných šesť rokov ukazujú, že priemerne každý tretí poistenec mal predpísané antibiotiká, pričom priemer za posledné tri roky odhaľuje ešte znepokojujúcejší trend – antibiotiká mal predpísané každý druhý poistenec.
Odhady založené na údajoch Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu šírenia chorôb naznačujú, že každý rok zomiera v Európe viac než 35 000 ľudí, ako priamy dôsledok infekcií odolných voči antimikrobiálnym látkam. Tento problém, známy ako antibiotická rezistencia, je jedným z najvážnejších zdravotných ohrození súčasnosti a jeho hlavnou príčinou je práve zbytočné či nadmerné užívanie antibiotík.
Podľa analýzy VšZP, pritom každá 18. návšteva u všeobecného lekára pre dospelých a každá 11. návšteva u všeobecného lekára pre deti a dorast končí predpisom antibiotík.
V prípade ochorení dýchacích ciest, ktoré tvoria až 63 % všetkých predpísaných antibiotík, končí predpisom antibiotík každá 22. návšteva u všeobecného lekára a každá 12. návšteva u všeobecného lekára pre deti a dorast. Obzvlášť alarmujúce je, že na ORL ambulanciách je to až každá druhá návšteva s respiračným ochorením.
„Tieto čísla sú skutočne znepokojujúce. Antibiotiká strácajú účinnosť práve pre ich nadmerné a často neodôvodnené užívanie,“ uviedol minister zdravotníctva SR Kamil Šaško.
„Vyzývam lekárov, aby dôslednejšie zvažovali predpis antibiotík a využívali dostupné diagnostické metódy na rozlíšenie vírusových a bakteriálnych infekcií. Zároveň apelujem na pacientov, aby nevyvíjali tlak na lekárov ohľadom predpisovania antibiotík pri bežných vírusových ochoreniach. Tento tlak pacientov je jedným z hlavných dôvodov nadmerného predpisovania antibiotík, ako vyplýva aj z ďalších štúdií.“
Analýza VšZP zároveň ukázala, že v roku 2024 boli najčastejšie predpisované antibiotiká z kategórie makrolidov, linkozamidov a streptogramínov (36 %), iných betalaktámových antibiotík (25 %) a penicilínov (25 %). V porovnaní s rokom 2019 došlo k nárastu predpisovania makrolidov z 29 % na 36 %, pričom najpoužívanejšou účinnou látkou je azitromycín.
„Naše dáta ukazujú, že až 83 % poistencov malo v roku 2024 predpísanú účinnú látku azitromycín na ochorenia dýchacieho systému. Zarážajúce je aj zistenie, že len u malého percenta pacientov sa pred predpísaním antibiotík realizuje vyšetrenie CRP, ktoré by pomohlo rozlíšiť, či ide o vírusovú alebo bakteriálnu infekciu,“ vysvetlil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Matúš Jurových.
Dáta VšZP za rok 2024 upozorňujú na predpisovanie antibiotík na infekcie horných dýchacích ciest, ktoré sú vo väčšine prípadov vírusového pôvodu a antibiotikami sa neliečia. VšZP ako líder v prevencii považuje za svoju povinnosť na túto situáciu upozorniť a prispieť tak k zodpovednému užívaniu antibiotík
„Antibiotiká sú nenahraditeľným liekom pri bakteriálnych infekciách, no ich nadmerné užívanie pri vírusových ochoreniach nielen že nepomáha, ale prispieva k celosvetovému problému antibiotickej rezistencie,“ upozornila členka predstavenstva VšZP Denisa Slivková.
„Identifikovali sme niekoľko hlavných príčin nadmerného predpisovania antibiotík – tlak zo strany pacientov, nedostatok času v preťažených ambulanciách na vysvetlenie neúčinnosti antibiotík pri vírusových ochoreniach, a v niektorých prípadoch aj návšteva pohotovostných služieb s cieľom získať antibiotikum, ktoré odmietol predpísať všeobecný lekár. V rámci nášho záväzku k prevencii a zodpovednému poskytovaniu zdravotnej starostlivosti budeme intenzívnejšie komunikovať s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti o vhodnosti predpisovania antibiotík a zvážime aj zavedenie ďalších kontrolných mechanizmov.“
VšZP plánuje v nadchádzajúcich mesiacoch realizovať osvetovú kampaň zameranú na pacientov aj lekárov s cieľom znížiť nadužívanie antibiotík a podporiť ich racionálne predpisovanie založené na dôkazoch. Poisťovňa takisto pripravuje edukačno-motivačný program pre lekárov s cieľom znížiť predpisovanie antibiotík na vírusové ochorenia.
Kľúčové zistenia analýzy VšZP:
• 40 % poistencov VšZP malo v roku 2024 predpísané antibiotiká.
• V prepočte každé dieťa vo veku 1 – 8 rokov malo v roku 2024 predpísané antibiotiká.
. V prepočte každé druhé dieťa do jedného roka malo v roku 2024 predpísané antibiotiká.
• Za rok 2024 boli antibiotiká predpísané každému druhému poistencovi vo veku do 15 rokov.
• 11,3 % predpísaných antibiotík v roku 2024 bolo spojených s výkonom telemedicíny a predpísaných elektronicky.
• Za posledné 3 roky mal antibiotickú liečbu každý druhý poistenec.
• 63 % predpísaných antibiotík bolo na ochorenia dýchacej sústavy.
• U dospelých je najčastejšie prvou voľbou účinná látka azitromycín, u detí amoxicilín.
• Každý 18. poistenec odchádza od všeobecného lekára s predpísanými antibiotikami
• Každá 11. poistenec odchádza od všeobecného lekára pre deti a dorast s predpísanými antibiotikami.
• Každá druhá návšteva ORL s ochorením dýchacích ciest končí predpisom antibiotík.
• Najvyšší nárast preskripcie antibiotík bol zaznamenaný počas pandémie COVID-19 v rokoch 2021 a 2022.
Zdroj: text / Ministerstvo zdravotníctva SR, video /fb MZV
Pozrite si aj krátke vyjadrenie ministra zdravotníctva Kamila Šaška:
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

