Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
250408_blanar_zasadnutie_uncpga_003 1.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zasadnutie rady predsedov Valného zhromaždenia OSN/zdroj: MZV SR
8. apríla 2025 Správy od Anna Mintálová Diskusia()

Na Slovensku sa koná prestížne zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia OSN

Slovenská republika organizuje prestížne zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (UNCPGA).

Prvý deň rokovaní otvoril minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár. Zdôraznil, že pre Slovensko je cťou organizovať toto podujatie v roku 80. výročia vzniku OSN, pričom ide o medzinárodné uznanie slovenského renomé i skúseností a dôkaz toho, že SR je rešpektovanou členskou krajinou tejto medzinárodnej organizácie.

Slovenská republika je rešpektovanou krajinou a aktívnym členom OSN, ktorá prináša mnohé témy rezonujúce vo svete. Dnešné zasadnutie patrí k tým podujatiam, na ktorých sa prostredníctvom multilateralizmu snažíme hľadať riešenia na najpálčivejšie globálne problémy, medzi ktoré patrí bezprecedentná erózia medzinárodného práva a humanitárneho práva, ktorej sme svedkami,“ vyhlásil minister J. Blanár.

Zároveň avizoval, že výsledkom zasadnutia bude Bratislavská deklarácia, v ktorej sa majú odzrkadliť aj tri vážne témy súčasnosti – konflikty na Ukrajine, na Blízkom východe a globálna výzva v podobe nástupu umelej inteligencie.

Pevne verím, že táto deklarácia bude obsahovať veľkú podporu mierovému úsiliu, ktoré v súčasnosti prebieha zo strany Spojených štátov amerických na urovnanie konfliktu na Ukrajine, ale rovnako v Pásme Gazy. Sú to absolútne kľúčové otázky, ktoré aktuálne zamestnávajú nielen Bezpečnostnú radu OSN, no celé medzinárodné spoločenstvo,“ povedal šéf slovenskej diplomacie.

Zasadnutia UNCPGA sa konajú trikrát do roka, a to aj v krajine jedného z bývalých predsedov Valného zhromaždenia OSN, medzi ktorých patrí dlhoročný minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák. Ako prvý Slovák predsedal Valnému zhromaždeniu OSN v rokoch 2017 až 2018.

Som naozaj rád, že tentokrát sa Rada predsedov Valného zhromaždenia OSN schádza na Slovensku. Je to orgán, ktorý má za svoju hlavnú úlohu pomáhať aktuálnemu predsedovi Valného zhromaždenia OSN a generálnemu tajomníkovi OSN a poskytovať im svoje skúsenosti, rady smerujúce k zlepšeniu fungovania Organizácie Spojených národov,“ priblížil M. Lajčák.

Zdôraznil, že k rokovaniam sa v Bratislave z celkového počtu 25 žijúcich predsedov pripája historicky najvyšší počet účastníkov, a to 16, vrátane predsedu UNCPGA Seung-Soo Hana a súčasného predsedu 79. Valného zhromaždenia OSN Philémona Yanga. Ten pricestuje na Slovensko v stredu 9. apríla 2025.

V rámci oficiálneho programu sú naplánované prijatia členov UNCPGA u najvyšších slovenských predstaviteľov – stretnutie s prezidentom SR Petrom Pellegrinim, pracovný obed s predsedom vlády SR Robertom Ficom a taktiež stretnutia s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Jurajom Blanárom a štátnym tajomníkom rezortu diplomacie Marekom Eštokom. Na záver zasadnutia UNCPGA má byť slávnostne prijatá Bratislavská deklarácia ako výsledok pracovných rokovaní k aktuálnym globálnym výzvam.

Slovenská republika je zástancom multilateralizmu s ústrednou úlohou Organizácie Spojených národov. Zúčastňuje sa všetkých zasadnutí jej orgánov a bola členom alebo predsedala už väčšine z nich. Slovenskí zástupcovia predsedali Valnému zhromaždeniu OSN (2017 – 2018) či Medzinárodnému súdnemu dvoru (2012 – 2015). Zároveň sa im darí uplatniť na vyšších úradníckych pozíciách v rámci systému OSN.

Slovensko bolo dvakrát členom Hospodárskeho a sociálneho výboru OSN (2010 – 2012, 2023 – 2025) a Rady OSN pre ľudské práva (2008 – 2011, 2018 – 2020) a pôsobilo ako nestály člen Bezpečnostnej rady OSN (2006 – 2007). V súčasnosti sa SR opätovne uchádza o kreslo nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na roky 2028 – 2029, pričom pre svoju kandidatúru získava medzinárodnú podporu aj organizovaním dnešného prestížneho podujatia v Bratislave.

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov je v zmysle Charty OSN jedným zo šiestich hlavných orgánov tejto medzinárodnej organizácie. Poskytuje jedinečné fórum na multilaterálnu diskusiu o celom spektre otázok. Každý zo 193 členských štátov má vo Valnom zhromaždení OSN jeden hlas.

Funkcia predsedu Valného zhromaždenia rotuje každý rok medzi piatimi regionálnymi skupinami členských krajín OSN, pričom Valné zhromaždenie volí predsedu na obdobie 12 mesiacov.

Zdroj: MZV SR

250408_blanar_zasadnutie_uncpga_001.jpg250408_blanar_zasadnutie_uncpga_002.jpg250408_blanar_zasadnutie_uncpga_003.jpg250408_blanar_zasadnutie_uncpga_004.jpg

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © Iden.sk Všetky práva vyhradené. Iden.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.