

P. Pellegrini: SAV má byť majákom pravdy, faktov a vedeckých dôkazov
Slovenská akadémia vied (SAV) má byť majákom pravdy, faktov a vedeckých dôkazov. Zdôraznil po dnešnom rokovaní s vedením tejto inštitúcie v Bratislave prezident SR Peter Pellegrini.
Podľa jeho slov má SAV nezastupiteľné miesto v oblasti vzdelávania spoločnosti a pomoci občanom zorientovať sa v spleti hoaxov, dezinformácií či dokonca fantazmagórií. „Mali by sme vždy rázne odsúdiť, ak sa do spoločnosti snaží niekto pretlačiť názor, za ktorý sa musia vedci v našej krajine hanbiť,“ konštatoval prezident SR.
Ako ďalej uviedol, úlohou SAV je aj napĺňať predstavy štátu. Spomenul pritom otázku možného navyšovania finančných prostriedkov na obranu a bezpečnosť. V prípade, že k tomu dôjde, časť peňazí by mala podľa jeho názoru byť použitá na výskum a vývoj.
„SAV by mohla byť jedným z prijímateľov navýšených prostriedkov na našu obranu a bezpečnosť,“ vyhlásil P. Pellegrini. Avizoval, že v dohľadnom čase pozve do Prezidentského paláca predsedov parlamentných strán, aby si spolu s ministrom obrany aj náčelníkom Generálneho štátu Ozbrojených síl SR sadli za okrúhly stôl a prediskutovali danú tému.
Spomenul ešte, že pracovníci SAV majú množstvo poznatkov o využití nových materiálov či kybernetickej bezpečnosti, čo by pre naše ozbrojené sily mohlo byť prínosom. „Slovenská republika má pred sebou významnú úlohu, ako zabezpečiť šifrovanú komunikáciu medzi orgánmi štátu,“ poznamenal prezident SR.
Ako vyplynulo z diskusie na pôde SAV, o 10 rokov by mal byť každý schopný prečítať si šifrované správy, ktoré si ľudia v súčasnosti medzi sebou posielajú. Preto vedeckí pracovníci musia hľadať nové spôsoby ako odolať kvantovej počítačovej technológií. Tento rok by mala byť ukončená prvá fáza budovania slovenskej kvantovej komunikačnej infraštruktúry, ktorá bude spojená s otvorením uzlov na partnerských inštitúciách, kde by sa mohla zapojiť aj Kancelária prezidenta (KP) SR.
Prezident SR tiež ocenil, akými pozitívnymi zmenami za posledné roky SAV prešla, hoci proces transformácie podľa neho trval veľmi dlho. Vedecké centrá a ústavy SAV, v ktorých aktuálne pôsobí viac ako 2 000 vedeckých a 1 000 nevedeckých pracovníkov, sa od roku 2022 transformovali na novú právnu formu verejných výskumných inštitúcií.
„SAV nie je len miestom, kde vedci skúmajú a čakajú, či na niečo prídu, ale je to dynamicky sa rozvíjajúca inštitúcia,“ zhodnotil, pričom spomenul aj jej úsilie prepájať poznatky s komerčným sektorom, priemyslom a firmami. Za dlhoročnú prácu sa poďakoval predsedovi SAV Pavlovi Šajgalíkovi, ktorého by mal v blízkej budúcnosti vystriedať na poste Martin Venhart. Návrh na jeho menovanie bol už doručený do KP SR.
Zdroj: Kancelária prezidenta SR
Pozrite si krátke video z návštevy prezidenta SR Petra Pellegriniho v areáli SAV na Patrónke:
SAV k videu: Predstavili sme prezidentovi dominantné výskumné témy. Na rokovaní s našim vedením si prezident mohol vyskúšať aj komunikáciu s robotom, s ktorým pracujú v našom Ústave informatiky.
Navštívil náš Fyzikálny ústav (Centrum pre kvantové technológie @qutesk), v ktorom budujeme kvantovú komunikačnú sieť.
A naše Centrum pre využitie pokročilých materiálov (CEMEA), v ktorom vyvíjame nové typy zdrojov energie – batérie. zdroj videa: FB SAV
Vyhlásenie pre médiá po návšteve Slovenskej akadémie vied si môžete pozrieť na YT Peter Pellegrini:
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

