

Peter Pellegrini: Všetci máme ďaleko od dokonalosti
Prezident SR Peter Pellegrini je aktuálne na pracovnej ceste v USA. Prinášame vám prehľad jeho aktivít:
Stojíme pred úlohou ako definovať digitálny humanizmus, práva a povinnosti virtuálneho sveta
Prezident SR Peter Pellegrini vystúpil dnes s prejavom v New Yorku na Samite budúcnosti, ktorý je súčasťou 79. Valného zhromaždenia OSN. Svetoví lídri na ňom hľadajú riešenia nových výziev, ktorým ľudstvo čelí vrátane využívania digitálnych technológií a umelej inteligencie.
„Technologický pokrok transformoval našu spoločnosť bezprecedentným tempom. Mnohé zmeny prichádzajú častejšie a oveľa rýchlejšie ako v minulosti,“ uviedol v príhovore prezident SR. Ako dodal, napriek tomuto pokroku žijeme vo svete s veľkým množstvom konfliktov a zvyšujúcim počtom porušovaní humanitárneho práva. Vidíme historicky najvyšší počet utečencov a rastúce vplyvy klimatických zmien – nedostatok pitnej vody, suchá, pandémie, chudobu či hladomor. Preto podľa neho musíme reflektovať na tieto fakty.
„Nevieme, čo nás čaká v budúcnosti. Čo však vieme je, že tempo zmien sa už nespomalí. Vieme tiež, že vzdelávanie, inklúzia, investície do mládeže a znižovanie digitálnej priepasti zohrávajú zásadnú úlohu pri príprave na našu digitálnu budúcnosť,“ konštatoval P. Pellegrini.
V prezidentovom prejave tiež odznelo, že nikto si nemôžeme vybrať, v ktorej časti sveta sa narodí, každý si však zaslúži rovnakú štartovaciu čiaru aj pokiaľ ide o digitálne technológie. Tie dnes zohrávajú obrovskú úlohu v prístupe k informáciám, vzdelaniu, podnikaniu aj v ceste k lepšiemu životu. Zdôraznil, že prístup k digitálnym nástrojom by nemal byť určený len peniazmi, ale individuálnymi zručnosťami a talentom.
„Musíme vytvoriť podmienky na to, čo nazývam „digitálny humanizmus“ – definovať práva a povinností virtuálneho sveta vrátane nástrojov na ich účinné presadzovanie,“ povedal. Podľa jeho vyjadrenia, stojí pred nami neľahká úloha – chrániť identitu ľudí nielen v reálnom, ale aj online svete. Potrebujeme preto viac regulovať online svet, predchádzať lžiam, šíreniu nenávisti aj dezinformáciám.
P. Pellegrini sa domnieva, že najlepší spôsob, ako dosiahnuť lepšiu budúcnosť pre všetkých, je venovať pokroku náležitú pozornosť už teraz. „Prijali sme trojicu dôležitých dokumentov, tzv. Pakt pre budúcnosť, a spolu s ním aj Globálny digitálny pakt a Deklaráciu o budúcich generáciách. Slovensko tieto dokumenty podporilo. Je to výsledok veľmi ťažko sa rodiaceho konsenzu, o ktorom dlhé mesiace rokovali negociačné tímy 193 štátov sveta,“ informoval prezident.
Prezident SR sa dnes stretol na bilaterálnom rokovaní s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom. Ubezpečil ho, že Slovensko plne podporuje jeho úsilie nastoliť mier vo všetkých nestabilných častiach. Informoval ho aj o podpore Ukrajiny a našom záujme zintenzívniť úsilie medzinárodného spoločenstva o mierové vyriešenie konfliktu.
Máme záujem budovať silnejšie slovensko-americké ekonomické vzťahy
Prezident SR Peter Pellegrini sa v rámci svojej pracovnej návštevy USA zúčastnil v New Yorku na druhom ročníku konferencie Slovak Pro Summit. Diskusia s ním uzavrela podujatie, ktorého cieľom je prehlbovať spojenia a posilniť spoluprácu medzi Slovákmi žijúcimi v USA a ich rodnou krajinou.
Prezident SR sa zapojil do diskusie s komunitou Slovak PRO o budúcnosti Slovenska a o tom, ako môže slovenská zahraničná komunita pomôcť formovať ďalší rozvoj krajiny. Tento summit považuje za jedno z kľúčových podujatí v rámci ekonomickej diplomacie a má jeho plnú podporu. „Máme záujem budovať silnejšie slovensko-americké ekonomické vzťahy. A vaša komunita je prirodzeným multiplikátorom týchto väzieb,“ uviedol. Konštatoval, že ich skúsenosti a kontakty z amerického prostredia sú neoceniteľné. A je podľa neho skvelé, že sa naďalej vyvíjajú, komunita a jej aktivity sa rozrastajú naprieč USA.
„Slovensko – ako jedna z najotvorenejších ekonomík sveta – môže veľa získať, ale aj veľa ponúknuť USA v súčasnosti,“ povedal prezident s tým, že naša krajina čelí výzvam v oblasti energetickej transformácie, ekologických technológií, elektronizácie verejnej správy, digitálnych služieb či umelej inteligencie.
„To všetko sú oblasti, v ktorých mnohí z vás vynikajú. Dúfam, že budete aj naďalej zlepšovať svoje odborné a obchodné zručnosti. Ale tiež si želám, aby ste jedného dňa priniesli svoje nápady a podnikanie na Slovensko,“ poznamenal P. Pellegrini.
Komunite, ktorú nevidí ako únik mozgov, ale vníma ju ako intelektuálny kapitál Slovenska, poďakoval za prácu a dobrú propagáciu Slovenska. Ubezpečil ju, že bude robiť všetko, čo je v jeho silách, aby dialóg medzi ňou a štátnymi inštitúciami na Slovensku bol konštruktívny.
Slovak Pro vznikla v roku 2001 ako sieť združujúca asi tisícku slovensko-amerických odborníkov, pomáha krajanom, organizuje kultúrne či vzdelávacie podujatia. Komunita Slovákov v New Yorku a v okolí patrí k početným, s najväčším zastúpením ľudí pracujúcich vo vede, biznise, zdravotníctve, technológiách i kultúre. Summit je priestorom pre ich spájanie a prijímanie aj odporúčaní slovenským predstaviteľom, ako lepšie zapojiť nové slovenské diaspóry do diania v SR.
Prezident SR vystúpil v rozprave na VZ OSN
Prezident SR Peter Pellegrini sa dnes v New Yorku zapojil do všeobecnej rozpravy na 79. Valnom zhromaždení OSN. Vo svojom vystúpení vyzdvihol úlohu OSN, ktorá aj napriek chybám či zlyhaniam, je podľa neho jediným skutočným globálnym fórom, chrbtovou kosťou svetového poriadku založeného na pravidlách a medzinárodnom práve. „OSN je pre väčšinu krajín vrátane Slovenska životne dôležitým medzinárodným ekosystémom,“ povedal.
Podľa jeho slov máme legitímne právo pýtať sa, ako si OSN plní svoje hlavné poslanie – udržiavať mier, medzinárodné i ľudské práva vo svete. Naša dôvera v existujúci systém medzinárodných vzťahov – s OSN ako jeho kľúčovým prvkom – je to, čo nás oddeľuje od chaosu a svojvôle. „Inými slovami – pred vojnou a násilím,“ uviedol P. Pellegrini. V prejave spomenul, ako bezprostredný sused Slovenska už takmer 1000 dní legitímne bráni svoju krajinu pred ruskou agresiou nerešpektujúcou princípy medzinárodného práva vrátane Charty OSN.
Ako prezident poznamenal, vojna na Ukrajine nie je jediným vážnym konfliktom, ktorému svet v súčasnosti čelí. Spomenul vojnu medzi Izraelom a Hamasom s obeťami na oboch stranách i humanitárne katastrofy na Haiti či v Sudáne. „Nikto z nás si nemôže myslieť, že OSN zabráni úplne všetkým vojnám a konfliktom,“ konštatoval prezident SR. Dôvody však nevidí v nefunkčnosti organizácie a jej agentúr, skôr v nedostatku spoločnej politickej vôle v Bezpečnostnej rade OSN.
P. Pellegrini nepovažuje za užitočné rozdeľovať svet na „globálny sever“ a „globálny juh“, východ alebo západ. Oveľa dôležitejšie je podľa neho pozerať sa na to, kto rešpektuje spoločné pravidlá a povinnosti a kto nie. Kto má záujem ich posilniť a konať podľa nich. „Všetci máme ďaleko od dokonalosti. Napĺňa ma však nádejou, že tí z nás, ktorí rešpektujú spoločné hodnoty a pravidlá tu tvoria väčšinu,“ zdôraznil.
Súčasnú úlohu OSN vidí aj v oblasti klimatických zmien, technologického a digitálneho vývoja či v riešení migračnej krízy. „Neexistuje žiadny zázračný vzorec na riešenie nelegálnej migrácie. Je však jasné, že mnohé aspekty migrácie si vyžadujú jasné pravidlá, transparentné postupy a účinné politiky,“ dodal.
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

