

Pracovná cesta v Čechách bola potvrdením unikátnosti vzťahov medzi Slovenskom a Českom, pripomenul Marián Kéry
Pracovná cesta v Čechách bola potvrdením unikátnosti vzťahov medzi Slovenskom a Českom, pripomenul poslanec NR SR Marián Kéry:
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár absolvoval 18. februára 2025 jednodňovú zahraničnú pracovnú cestu do Českej republiky.
Oficiálna návšteva slovenskej delegácie, ktorej som bol súčasťou ako predseda Zahraničného výboru NR SR, sa začala pietnou spomienkou na Námestí Jana Palacha, pri dočasnom pamätníku obetiam vyčíňania strelca na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity, ktorý 21. decembra 2023 usmrtil 14 a zranil 24 osôb.
V pražskom Kolowratského paláci som následne absolvoval rokovanie s Pavlom Fischerom, predsedom Výboru pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť Senátu Parlamentu Českej republiky. Diskutovali sme o ďalšom rozvoji slovensko-českých bilaterálnych vzťahov, ako aj o regionálnej spolupráci v osvedčenom formáte Vyšehradskej skupiny. Počas našej diskusie som vyjadril ľútosť nad ochladením vzájomných vzťahov vo V4, ktoré neprospievajú nášmu regiónu.
Témou môjho stretnutia s Pavlom Fischerom bola samozrejme aj situácia na Ukrajine. Zdôraznil som, že Slovensko je pripravené rozvíjať dobré susedské vzťahy s Ukrajinou, ale pri rešpektovaní našich národných záujmov, vrátane zaistenia energetickej bezpečnosti.
Spomenul som aj zastavenie tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu na základe rozhodnutia prezidenta Zelenského, ktoré nás výrazným spôsobom poškodilo. Slovensko podporuje ambíciu Ukrajiny stať sa členským štátom EÚ a sme pripravení aj naďalej poskytovať Ukrajine humanitárnu pomoc.
S mojím českým partnerom sme sa zhodli aj v pohľade na región Západného Balkánu, ako aj na dôležitosť procesu rozširovania EÚ o krajiny tohto regiónu. Podobné postoje sme konštatovali aj v oblasti boja proti nelegálnej migrácii. Uistil som pána predsedu o záujme Slovenskej republiky rozvíjať nadštandardné vzťahy medzi Slovenskom a Českom, s využitím všetkých osvedčených formátov spolupráce.
Pána predsedu Fischera som ubezpečil aj o tom, že pre Slovensko vždy boli a naďalej zostávajú EÚ a NATO našim životným priestorom. A tvrdenia slovenskej opozície, že chceme z EÚ vystúpiť, sú neopodstatnené a považujem ich len za číre klamstvo, ktorým sa opozičné strany snažia nalákať ľudí na námestia.
Na druhej strane som ale spomenul aj to, že by malo byť povinnosťou každého slovenského politika, aby sa ozval v prípadoch, keď sú na fórach EÚ prijímané závery, ktoré idú proti národno-štátnym záujmom Slovenskej republiky. V tejto súvislosti som napríklad zdôraznil, že som absolútne proti rušeniu práva veta v Európskej únii. Ak by došlo k takémuto kroku, potom by sa malé štáty ako Slovensko či Česká republika dostali v EÚ len do pozície štatistov.
Som rád, že už 24. apríla 2025 budem môcť nadviazať na rozhovor s Pavlom Fischerom u nás na Slovensku, v rámci plánovanej pracovnej návštevy Výboru pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť Senátu Parlamentu ČR.
Najdôležitejším bodom celodenného programu bolo rokovanie delegácií ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraja Blanára a ministra zahraničných vecí ČR Jana Lipavského v Černínskom paláci, ktorého som sa tiež zúčastnil. Teší ma, že obe delegácie potvrdili jedinečnosť spolužitia našich národov, ktoré historicky nie je možné ignorovať a ktoré presahuje striedanie sa politických reprezentácií.
Po oficiálnom rokovaní sa obaja ministri, aj so svojimi delegáciami, presunuli k Národnému pamätníku hrdinov Heydrichiády, ktorý je súčasťou Kostola sv. Cyrila a Metoda, na múre ktorého je umiestnená aj pamätná tabuľa. V krypte samotného chrámu sa nachádza stála expozícia k operácii Anthropoid. Využili sme možnosť absolvovať veľmi zaujímavú prehliadku pamätníka, s odborným výkladom zástupcu riaditeľa Vojenského historického ústavu Praha. Spoločnú históriu našich národov symbolizuje aj hrdinský čin Jozefa Gabčíka a Jána Kubiša. Atentát spáchaný 27. mája 1942 na jedného z najvyššie postavených mužov Tretej ríše, ríšskeho protektora Reinharda Heydricha je jedným z najznámejších činov česko-slovenského odporu počas II. svetovej vojny.
Záver dňa sme strávili v príjemnej spoločnosti krajanskej komunity a s poslancami Medziparlamentnej česko-slovenskej skupiny priateľstva Poslaneckej snemovne ČR. Na stretnutí, ktoré sa konalo v rezidencii slovenskej veľvyslankyne v Prahe Ingrid Brockovej, boli prítomní zástupcovia všetkých najvýznamnejších krajanských spolkov a podnikatelia slovenského pôvodu, ktorí sú aktívni aj v krajanskej komunite.
Slováci sú v Českej republike dlhodobo najväčšou národnostnou menšinou a druhou najväčšou zahraničnou komunitou, ktorá tu pracuje (odhad 220 000 občanov SR) alebo študuje (22 000 občanov SR). Pri poslednom sčítaní (2021) sa k slovenskej národnosti prihlásilo v Čechách vyše 160 000 ľudí. Som preto rád, že blízky vzťah k Slovákom v zahraničí je aj jednou z priorít ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí pod vedením Juraja Blanára.
Zdroj: FB Marián Kéry
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

