Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fb_img_1743657971826 1.jpg
12
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračný obrázok: Prezident Poľska Andrzej Duda a prezident SR Peter Pellegrini na Lomnickom štíte v rámci rozlúčkej návštevy poľského prezidenta/Kancelária prezidenta SR
3. apríla 2025 Správy od Eliška Matová Diskusia()

Prezident SR privítal na rozlúčkovej návšteve poľskú hlavu štátu

Slovensko má s Poľskom dlhodobo veľmi dobré vzťahy a pre našu krajinu je kľúčovým obchodným partnerom. Uviedol to na tlačovej konferencii prezident SR Peter Pellegrini, ktorý na dvojdňovej rozlúčkovej návšteve vo Vysokých Tatrách privítal poľskú hlavu štátu Andrzeja Dudu.

Poďakoval mu zároveň za dlhoročný osobný vklad pri rozvoji vzájomnej spolupráce medzi krajinami.

Prezidenti mali medzi sebou srdečnú, otvorenú a priateľskú diskusiu na aktuálne témy v kontexte súčasného medzinárodného vývoja. Zhodli sa na tom, že slovensko-poľskú spoluprácu treba rozvíjať aj zo severu na juh a takisto v rámci V4.

Formát V4 nebol založený na tom, aby sme sa zhodli na všetkom, ale sú témy, ktoré nás spájajú a nemali by sme nejakým spôsobom prestať tomu projektu veriť a nahrádzať ho inými. Pretože existujú oblasti, kde všetky štyri krajiny máme podobný názor,“ vyhlásil P. Pellegrini, ktorý zároveň poďakoval A. Dudovi za to, že na úrovni prezidentov táto spolupráca naďalej funguje.

Jednou z tém, o ktorej prezidenti diskutovali, bola bezpečnosť a obrana. P. Pellegrini vyjadril vďaku Poľsku za pomoc pri ochrane nášho vzdušného priestoru. Informoval tiež, že od poľského prezidenta nedávno obdržal list o potrebe navyšovania obranných prostriedkov na úrovni troch percent hrubého domáceho produktu.

Slovensko je pripravené diskutovať o navýšení výdavkov na obranu, o kvalite týchto výdavkov, na čo budú smerované. Ale musíme hovoriť aj o tempe toho rastu a rýchlosti, ako sme schopní každý rok navýšiť naše výdavky tak, aby sme dosiahli vami navrhovanú hranicu,“ zdôraznil P. Pellegrini. Hlbšiu diskusiu očakáva na júnovom samite NATO v Haagu.

Vojna na Ukrajine bola ďalšou z kľúčových tém, o ktorých prezidenti rokovali. Vyjadrili spoločný názor, že riešením je stabilný a dlhodobý mier. „Je potrebné hľadať spôsob, aby sme dosiahli trvalo udržateľný mier, ktorý bude garantovať bezpečnosť pre Slovensko aj Poľsko z dlhodobého hľadiska,“ zdôraznil P. Pellegrini.

Podľa jeho slov sa ukazuje sa, že iniciatívy Európskej únie neprinášajú konkrétne výsledky a plán. „Preto budeme pozorne sledovať vzájomné rokovania Spojených štátov, Ruskej federácie a Ukrajiny,“ poznamenal prezident SR.

Spojené štáty americké sú pre Slovensko a Poľsko kľúčovým partnerom. „Bez Spojených štátov ako súčasť NATO nie je možné dnes vzhľadom na stav našich ozbrojených síl garantovať nejakú generálnu bezpečnosť,“ konštatoval P. Pellegrini.

Zdroj: Kancelária prezidenta

Fb_img_1743657948400.jpgJuvsok7e2mq9xu5zkjbawa05iifwmrosncyjieym.jpeg

Prezident SR Peter Pellegrini spolu s poľskou hlavou štátu Andrzejom Dudom otvorili symbolicky v Starom Smokovci výstavu venovanú 30. výročiu návštevy pápeža Jána Pavla II. vo Vysokých Tatrách.

Predtým si prezreli aj najnavštevovanejšiu zimnú atrakciu – Tatranský ľadový dóm na Hrebienku. Dvanásty ročník je rovnako venovaný pamiatke na obľúbeného poľského pápeža. V ľadovej bazilike je zobrazená Wawelská katedrála a kostol sv. Vojtecha v Krakove.

Keď v roku 1995 navštívili Svätý Otec naše veľhory, zanechal tu hlboké duchovné posolstvo, na ktoré si návštevníci dodnes s úctou spomínajú. „Som veľmi rád, že Vysoké Tatry si toto výročie pripomínajú,“ uviedol P. Pellegrini.

Zároveň poznamenal, že dnes je tomu presne 20 rokov, čo sa svet s pápežom Jánom Pavlom II. navždy rozlúčil. Poľský prezident A. Duda potvrdil, že pontifik bol človekom Tatier a takisto miloval obidve krajiny i národy. Jeho dvojdňová rozlúčková návšteva Slovenska sa nesie v duchu odkazu tohto významného poľského duchovného, ktorý sa v roku 1978 stal prvý netalianskym pápežom. V pamäti oboch národov zostáva výrok Svätého Otca, že „tieto hory oba naše národy nerozdeľujú, ale spájajú“.

Tak ako prezident A. Duda navštívil Tatry trikrát počas svojho desaťročného prezidentského mandátu, aj Ján Pavol II.  absolvoval na Slovensku tri návštevy. V rámci druhej v roku 1995 si splnil aj súkromné želanie a navštívil Sliezsky dom vo Velickej doline. Mohutné končiare hôr si však pozrel i z výšky počas vyhliadkového letu vrtuľníkom.

Jeho návštevu v Tatrách pripomína výstava v kostolíku Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Pozostáva z panelov spracovaných a dodaných poľským veľvyslanectvom na Slovensku, mestom Vysoké Tatry, v spolupráci s  Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Regiónu Vysoké Tatry.

Zdroj: Kancelária prezidenta

Fb_img_1743657971826.jpgFb_img_1743657973952.jpgFb_img_1743657976767.jpgFb_img_1743657978652.jpg

Poľský prezident Andrzej Duda prišiel na Slovensko na svoju rozlúčkovú návštevu. Tá sa koná vo Vysokých Tatrách. Práve Tatry sú totiž naším spoločným pokladom i pomyselným mostom, ktorý spája naše krajiny viac než akékoľvek hranice.

A keďže prezident Andrzej Duda je vášnivý lyžiar, prezident SR Peter Pellegrini mu odovzdal symbolický dar – jedinečné a ručne vyrobené slovenské lyže. Sú zároveň jediné svojho druhu, aké boli u nás vyrobené a spája sa v nich remeselná zručnosť, tradície a inovácie, ktorými sa Slovensko môže hrdo pýšiť.

Sú totiž zhotovené zo špičkových materiálov, avšak s dôrazom na ekologický rozmer. Preto sa pri výrobe použilo drevo z obnoviteľných lesov, ekologické živicové lepidlo, ako aj kombinácia špeciálnych vlákien. Technológia je dielom slovenského vývojára Viktora Devečku a výroba touto metódou je v rámci Európy ojedinelá.

Jedinečnosť lyží spočíva aj v dizajne. Vzor je z ľanového plátna nafarbeného technikou modrotlače. Tento originálny postup je v Európe udomácnený už stáročia a dokonca je zapísaný aj vo svetovom dedičstve UNESCO. Lyže prezidenta Andrzeja Dudu farbil Matej Rabada vo svojej dielni v Párnici, a to pôvodným spôsobom, ako sa to robilo kedysi.

Vzor zároveň symbolizuje to, čo je typické pre obe naše krajiny – krásnu prírodu. Navrhla ho slovenská dizajnérka Broňa Brtáňová, pričom v roku 2022 získal prestížne európske ocenenie BIG SEE Product Design Award a v roku 2021 bola táto modrotlačová kolekcia finalistom v našej Národnej cene za dizajn.

Zdroj foto: FB Prezidentský palác

Fb_img_1743658034820.jpgFb_img_1743658036890.jpgFb_img_1743658038853.jpgFb_img_1743658040911.jpgFb_img_1743658044899.jpg

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © Iden.sk Všetky práva vyhradené. Iden.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.