

Prieskum „Sudcovia a ich nezávislosť“ – poznáme výsledky
Začiatkom tohto roka sa slovenskí sudcovia zúčastnili „Prieskumu medzi sudcami o ich nezávislosti 2025“.
Ide o anonymný dotazník Európskej siete súdnych rád, prostredníctvo ktorého sa mohol každý jeden sudca vyjadriť k stavu vlastnej nezávislosti. Súdna rada Slovenskej republiky je členom Európskej siete súdnych rád /ENCJ/, ktorá sa angažuje v oblasti podpory nezávislosti súdov a sudcov aj prostredníctvom tohto dotazníka. Prieskum sa nekoná každý rok, ide v poradí o tretí takýto dotazník. Rovnaký prieskum sa naposledy uskutočnil v roku 2022.
Cieľom bolo dosiahnuť v každej krajine aspoň dvadsaťpercentnú účasť, aby boli výsledky relevantné. Z 32 krajín, ktoré sa na prieskume prostredníctvom sudcov danej krajiny zúčastnili, sa Slovensko umiestnilo na desiatom mieste, pokiaľ ide o percentuálnu účasť sudcov. Dotazník totiž vyplnilo až 45% slovenských sudcov, čo je významný posun oproti prieskumu spred troch rokov, kde sa Slovensko pohybovalo tesne pri 20%.
„Myslím si, že je veľmi dôležité, aby európske inštitúcie mali spätnú väzbu priamo od sudcov toho ktorého členského štátu, teda aj od slovenských sudcov. Výsledky prieskumu sú významným ukazovateľom vnímania nezávislosti celého súdneho systému priamo sudcami ako aj podkladom pre ďalšiu spoluprácu v rámci celej Európy na niekoľko rokov s cieľom zlepšiť postavenie sudcov a ich rešpekt nielen v očiach verejnosti, ale aj zo strany ostatných štátnych mocí a médií“ uviedla predsedníčka súdnej rady Marcela Kosová.
Prieskum je navrhnutý tak, aby sa sudcov pýtal na všeobecné zhodnotenie svojej nezávislosti, teda ako ju vnímajú, ale rovnako skúmajú aj rôzne aspekty nezávislosti do hĺbky. V tomto roku navyše pribudli otázky o výskyte zastrašovania a vyhrážok sudcom.
Pri hodnotení nezávislosti sudcov vo všeobecnosti, na škále od 0 do 10, kde 10 znamená najvyššiu možnú mieru nezávislosti, slovenskí sudcovia dosiahli 8,4 bodu, pričom priemer je 8,5. Pri osobnej nezávislosti sudcov Slovensko dosiahlo skóre 9,3, pričom priemer je 9,1v rámci ENCJ.
„Sudcovia boli dopytovaní aj na nevhodný vplyv médií na ich rozhodovanie za posledné tri roky. Priemer v rámci ENCJ je 19%, pričom slovenskí sudcovia pociťujú tento fenomén až v 47%, viac mala len Ukrajina – 48% a Chorvátsko – 51%. Čo sa týka sociálnych sietí, sudcovia zo Slovenska pociťujú nevhodný vplyv v 34%, pričom priemer v rámci ENCJ je 12%. Viac má len Ukrajina – 40%“ uzavrela Marcela Kosová.
Výsledky prieskumu sú zverejnené na stránke súdnej rady v časti ENCJ:
ENCJ Prieskum medzi sudcami 2025 – Slovenská verzia
Zdroj: Súdna rada SR
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

