

Prijaté opatrenia proti slintačke a krívačke sú podľa Ústredného krízového štábu dostatočné, pre vysoké riziko šírenia nákazy je potrebné ich dodržiavanie
Na Slovensku sa neobjavilo nové ohnisko slintačky a krívačky a doteraz prijaté veterinárne opatrenia proti šíreniu nákazy sú dostatočné. Po rokovaní Ústredného krízového štábu o tom vo štvrtok 27. marca 2025 informoval minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.
„Prešli sme si aktuálny stav a pripravenosť síl a prostriedkov. Opatrenia, ktoré sme prijali, nemusíme rozširovať. Sme v komunikácii s partnermi z V4 a Rakúska, aby sme boli pripravení rýchlo reagovať, ak by sa vírusová infekcia šírila ďalej,“ povedal minister vnútra, ktorý predsedá Ústrednému krízovému štábu.
Po vyhlásení mimoriadnej situácie na Slovensku z dôvodu výskytu tohto ochorenia u hospodárskych zvierat sa Ústredný krízový štáb stretol tento týždeň už po tretíkrát s cieľom efektívnej koordinácie postupu zodpovedných subjektov. Členovia ÚKŠ apelovali na dodržiavanie pravidiel a nariadení Štátnej veterinárnej a potravinovej správy vzhľadom na vysoké riziko prípadného rozšírenia nákazy.
Minister vnútra a predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja a poslanec parlamentu Branislav Becík na rokovaní otvorili otázku prehodnotenia likvidácie zdravých chovov v ochrannom pásme. Minister vnútra informoval, že toto opatrenie bude možné po diskusii s odborníkmi prehodnotiť po uplynutí 14-dňovej inkubačnej lehoty, pričom vo štvrtok 27. marca plynie druhý deň tejto doby.
„Sú to všetko legitímne požiadavky a rozumiem farmárom a všetkým ľuďom, ktorí budú dotknutí. Prosím ich o porozumenie, zhovievavosť a pochopenie, pretože našou úlohou je dnes urobiť všetko preto, aby sa toto ochorenie nerozšírilo z tých ohnísk na územie celej Slovenskej republiky,“ povedal minister vnútra, ktorý zároveň potvrdil, že štát bude rýchlo konať pri odškodňovaní aj drobných farmárov.
Epidémia slintačky a krívačky sa doposiaľ potvrdila v štyroch obciach v rámci okresu Dunajská streda – Lúč na Ostrove, Medveďov, Ňárad a Baka. Likvidačné a sanačné práce boli ukončené v prvom ohnisku v obci Baka a pokračujú v obci Lúč na Ostrove.
Základné veterinárne opatrenia, ktoré je potrebné dodržiavať na zamedzenie šírenia nákazy
– Pri vstupe do budov a výstupe z hospodárskych budov je potrebné používať vhodné dezinfekčné prostriedky na ruky, ako aj dezinfekčné rohože a brody.
– Osoby vstupujúce alebo opúšťajúce priestory chovu musia dodržať hygienické opatrenia.
– Okrem dezinfekcie je potrebné používať vhodné ochranné pracovné pomôcky.
– Pred vstupom a opustením chovu je nevyhnutné dezinfikovať všetky dopravné prostriedky, ako aj vozidlá použité na prepravu zvierat alebo ich tiel, krmiva, hnoja či hnojovice.
Všetky podozrenia na ochorenie je potrebné bezodkladne hlásiť regionálnej veterinárnej a potravinovej správe, prípadne na linku tiesňového volania 112, kde operátor vysvetlí, čo je potrebné robiť.
Na základe nariadenia štátnej veterinárnej a potravinovej správy možno uhynuté zvieratá likvidovať výlučne v spracovateľskom zariadení (kafilérii) alebo v určenom záhrabovisku pod dohľadom úradného veterinárneho lekára.
Všetci chovatelia vnímavých zvierat, teda kráv, kôz, oviec a ošípaných, majú zakázané:
– akékoľvek premiestňovanie hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov, vrátane farmovej zveri, okrem nevyhnutnej prepravy v rámci toho istého chovu a prepravy na schválený bitúnok v SR,
– dovoz a tranzit vnímavých zvierat (všetkými dopravnými prostriedkami) cez bývalé hraničné priechody (vrátane kômp) na hraniciach s Maďarskom – s výnimkou bývalého hraničného priechodu Šahy – Parassapuszta,
– zákaz jazdy vozidiel nad 3,5 tony cez bývalé hraničné priechody s Maďarskom v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji s výnimkou bývalých hraničných priechodov:
Čunovo – Rajka D2
Medveďov – Vámosszabadi
Komárno – Komárom
Štúrovo – Esztergom
Šahy – Parassapuszta.
– organizáciu všetkých hromadných podujatí – trhov, výstav a zvodov vnímavých zvierat, čiže podujatí s prítomnosťou zvierat. Ostatné podujatia (napríklad svadba) nie sú nariadením obmedzené.
– vstup nepovolaných osôb do chovov hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri.
Ľudia, ktorí neošetrujú zvieratá, nesmú vstupovať do chovných priestorov. Zákaz sa týka aj malých domácich chovov: zámerom je minimalizovať pohyb a počet osôb, ktoré môžu roznášať nákazu.
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR
Pozrite si vyhlásenie po zasadnutí Ústredného krízového štábu, YT Matúš Šutaj Eštok:
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU



