Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fb_img_1741204098480 1.jpg
11
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračný obrázok: Prezident Rakúskej republiky Alexander Van der Bellen, prezident Českej republiky Petr Pavel a prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini/FB Prezidentský palác
5. marca 2025 Správy od Eliška Matová Diskusia()

Prvý prezidentský samit Slavkovského formátu

Spoločné stretnutie prezidenta Slovenskej republiky Petra Pellegriniho, prezidenta Českej republiky Petra Pavla a prezidenta Rakúskej republiky Alexandra Van der Bellena sa uskutočnilo symbolicky na zámku Slavkov pri Brne pri príležitosti okrúhleho 10. výročia podpísania Slavkovskej deklarácie.

Dnešný samit zároveň predstavuje dôležitý míľnik v spolupráci krajín S3, keďže išlo o historicky prvé stretnutie na prezidentskej úrovni v rámci tohto formátu. Prezident SR tiež prisľúbil, že pri prevzatí nášho líderstva S3 v polovici tohto roka sa aj Slovensko zasadí o to, aby sa stretnutia prezidentov S3 stali každoročnou tradíciou.

Hlavy štátov diskutovali najmä o aktuálnych zahraničnopolitických témach vrátane bezpečnostných otázok. Prezident SR počas stretnutia uviedol, že v súčasnosti je pre jednotlivé krajiny najdôležitejšie zabezpečiť svoju vlastnú bezpečnosť.

V rámci dnešnej diskusie sme sa zhodli, že vzhľadom na dnešný rozbúrený svet si čoraz viac uvedomujeme, že prioritou každého jedného národa, každej jednej z našich krajín, je zabezpečenie bezpečnosti. Uvedomujeme si aj potrebu zvýšenia obranyschopnosti Európy ako európskeho piliéra v rámci Severoatlantickej aliancie,” povedal prezident SR. Zároveň dodal, že aktuálny stav jednotlivých armád európskych členov NATO nemôže s plnou vážnosťou garantovať stopercentnú bezpečnosť bez konštruktívnych vzťahov so Spojenými štátmi americkými. Je preto nutné udržiavať konštruktívne a korektné vzťahy s novou americkou administratívou a pri prijímaní rozhodnutí nereagovať impulzívne.

Prezidenti tiež uviedli, že Európa musí nájsť spoločný recept na riešenie všetkých výziev, pred ktorými stojí. Podľa nich nejde len o zastavenie bojov či hľadanie trvalo udržateľných mierových riešení pre Ukrajinu, ale v rovnakom čase musíme viesť intenzívne diskusie o konkurencieschopnosti EÚ i o jej ekonomickom postavení. “Musíme prestať zaostávať, aby nás nepredbiehali ďalšie časti sveta,” povedal Peter Pellegrini.

Taktiež vyjadrili jednoznačnú podporu ďalšiemu prehlbovaniu cezhraničnej spolupráce a na rokovaní sa rozprávali o konkrétnych projektoch spolupráce všetkých troch krajín a to aj na regionálnej úrovni. „Som veľmi rád, že naša vzájomná intenzívna spolupráca medzi regiónmi prináša ľuďom vyššiu kvalitu života, vyššiu mobilitu, väčšiu schopnosť nájsť si prácu a jednoducho žiť kvalitný a dobrý život,“ uviedol prezident SR.

Príkladom tejto spolupráce sú napríklad medzištátne dohody o záchrannej zdravotnej službe v pohraničí, modernizácia železničných tratí ako základ veľkého projektu vysokorýchlostného železničného prepojenia našich európskych metropol či cestné diaľničné prepojenia.

Prezidenti Slovenska a Česka zároveň využili dnešné stretnutie v Slavkove aj na dialóg o slovensko-českých vzťahoch. Peter Pellegrini vyzdvihol trvalé a priateľské vzťahy medzi Slovenskom a Českom.

Chcem požiadať obyvateľov Slovenska aj Česka, aby sa nedali ovplyvniť politickým dianím, pretože akákoľvek vláda, či v Čechách alebo na Slovensku, je len krátkou epizódou v živote našich národov. Preto chceme spoločne s českým prezidentom vyzvať občanov našich krajín, aby si pestovali tie dobré priateľské vzťahy, medzirodinné vzťahy a pracovné vzťahy, ktoré medzi našimi národmi sú, a aby sa čo najmenej nechali ovplyvniť politickou situáciou. Pevne verím, že sa nám podarí vrátiť sa späť k tomu rešpektu, k tým dobrým vzťahom, ktoré našim dvom krajinám naozaj svedčia,” povedal Peter Pellegrini. Prezident SR preto požiadal prezidenta Pavla, aby bol v tomto ohľade na českej strane ambasádorom dobrých vzťahov dvoch bratských národov a odmietal ich ohrozenie kvôli rozdielnym názorom či krátkodobým politickým ziskom.

Druhá časť samitu bola venovaná témam posilňovania regionálnej konkurencieschopnosti a podpore inovácií. V rámci tohto panelu preto dostali priestor aj mladé talenty zo Slovenska, Česka a Rakúska. Všetky tri krajiny tak dostali možnosť predstaviť výnimočné študentské projekty, ktoré sa venujú rôznym oblastiam inovácií technológií, vzdelávania či podnikania.

Našim bohatstvom sú vzdelaní a na život dobre pripravení mladí ľudia, a preto som rád, že sme si dnes mohli pozrieť projekty študentov, ktoré sa týkajú moderných technológií, vesmírnych technológií, robotiky, nových procesov riadenia a výroby, ale aj vzdelávania,” uviedol prezident SR.

Cieľom bola najmä podpora spolupráce mladých talentov, ktorých projekty reflektujú aktuálne trendy v oblastiach umelej inteligencie, vesmírnych technológií, robotiky či v rámci riadenia procesov výroby.

Slovensko dnes na samite zastupovali študenti Michal Lajčiak s projektom riadenia robotického roja na úpravy produkčných liniek, Matej Gregor s AI aplikáciou na interaktívnu podporu štúdia školských predmetov a Timea Klopčeková spolu so Šimonom Andrejčákom, ktorí prezidentom predstavili platformu využívajúcu umelú inteligenciu na generovanie správ vyplývajúcich z európskych predpisov o nefinančnom vykazovaní.

Zdroj: text Kancelária prezidenta SR, foto FB Prezidentský palác

Pozrite si aj spoločnú tlačovú konferenciu, na YT Peter Pellegrini:

Fb_img_1741204098480.jpgFb_img_1741204101127.jpgFb_img_1741204103833.jpgFb_img_1741204108250.jpgFb_img_1741204111361.jpgFb_img_1741204117796.jpgFb_img_1741204121432.jpgFb_img_1741204127709.jpgFb_img_1741204131802.jpgFb_img_1741204135400.jpg

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © Iden.sk Všetky práva vyhradené. Iden.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.