

Rezort diplomacie si pripomenul slovenského hrdinu v americkej armáde
Od prvého vydania americkej poštovej známky znázorňujúcej vztýčenie vlajky Spojených štátov amerických na japonskom ostrove Iwo Džima dnes uplynulo presne 80 rokov. Na jednej z najslávnejších fotografií 20. storočia, ktorá bola ocenená aj Pulitzerovou cenou, je zvečnený významný rodák zo Slovenska – Michal Strenk.
„Pripomíname si pamiatku seržanta Michala Strenka – Slováka, rodáka z rusínskej obce Jarabina, ktorý svojím životom a službou v americkej námornej pechote symbolicky prepojil Slovensko a Spojené štáty americké,“ vyhlásil minister J. Blanár.
Ako pripomenul, vztýčenie vlajky na Iwo Džime nebolo len víťazné gesto – išlo o nádej, že Spojenci dokážu poraziť fašistickú tyraniu.
„Sloboda nie je samozrejmosť, ale hodnota, za ktorú mnohí museli zaplatiť tú najvyššiu cenu. Preto je odkaz Michala Strenka aktuálny aj v súčasnej rýchlo sa meniacej dobe, kedy sú mnohé základné hodnoty spochybňované a keď vojnové konflikty nemiznú, ale pribúdajú,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.
Slovenská republika a Spojené štáty americké sa od obdobia druhej svetovej vojny posunuli na ceste vzájomného porozumenia a partnerstva. „Od čias spoločného boja proti fašizmu sme vybudovali silné ekonomické, bezpečnostné a kultúrne väzby. Dnes sme spojencami v rámci Severoatlantickej aliancie, partnermi v medzinárodných organizáciách a krajinami spolupracujúcimi v najrôznejších oblastiach,“ uviedol minister zahraničných vecí.
Dialóg medzi Slovenskom a USA nie je podľa jeho slov formálny, ale je založený na silnom príbehu tvorenom konkrétnymi osudmi a osobnosťami histórie i súčasnosti: „Michal Strenk zanechal významný odkaz a my dnes máme česť niesť ho ďalej, aby aj najmladšie generácie vedeli, že Slovensko môže dať svetu hrdinu, ktorého meno sa bude spomínať ešte dlho po jeho smrti.“
Pamiatku slovenského hrdinu v americkej armáde si spoločne uctili minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár, podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák spolu so zástupkyňou veľvyslanca Spojených štátov amerických na Slovensku Heather Rogersovou, riaditeľom Vojenského historického ústavu Miloslavom Čaplovičom, zástupcami rodnej obce M. Strenka a ďalšími hosťami počas slávnostného podujatia, ktoré sa uskutočnilo v historickom Palugyayovom paláci MZVEZ SR v utorok 8. júla 2025.
Michal Strenk (anglicky Michael Strank) sa narodil rusínskym rodičom v dedine Jarabina neďaleko Starej Ľubovne 10. novembra 1919. Jeho rodina odišla za prácou do Spojených štátov amerických, keď mal šesť rokov. Vyrastal a študoval v štáte Pensylvánia a v roku 1939 vstúpil do americkej námornej pechoty. Michal Strenk velil jednotke, ktorá bojovala v mnohých ťažkých operáciách v Tichomorí. V roku 1945 bola vyslaná na ostrov Iwo Džima, kde po niekoľkých dňoch tvrdých bojov americké jednotky dobyli najvyšší vrchol Suribači.
Práve tu sa 23. februára 1945 Michal Strenk spolu s piatimi ďalšími vojakmi podieľal na vztýčení americkej vlajky. Tento moment zachytil vojnový fotograf Joe Rosenthal. Jeho fotografia sa neskôr stala námetom na vybudovanie pamätníka americkej námornej pechoty na Arlingtonskom cintoríne vo Washingtone a zároveň sa stala predlohou na vytvorenie poštovej známky, ktorá bola vydaná Americkou poštou 11. júla 1945. Michal Strenk sa tohto okamihu nedožil, pretože vo veku 25 rokov zahynul – len niekoľko dní po spomínanej úspešnej vojenskej operácii.
Zdroj: MZVEZ SR / foto: fb
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

