

Robert Bestro: Právo veta ochránime aj napriek tlakom z mimovládneho sektora
Generálny riaditeľ sekcie obrannej politiky MO SR Robert Bestro sa zúčastnil diskusie Úradu vlády SR “Rešpektujem iný názor”:
Mimochodom, výborná aktivita, ktorá je verím kontrastom k posadnutosti totalitne zmýšľajúcej časti politikov a príkladom kultúry, ktorá by mala sprevádzať verejnú diskusiu o zásadných otázkach. Musím povedať, že bol veľmi citeľný smutný naratív mimovládneho sektora bez akejkoľvek zodpovednosti.
Politológ A. Duleba v podstate takmer celý čas obhajoval tézu, že sa naša politika má plne prispôsobiť politike EÚ a NATO. Právo veta by vraj mali mať možnosť uplatniť jednotlivé členské štáty vtedy, keď súčet ich obyvateľstva tvorí 25 % celkového obyvateľstva EÚ. To je však celkom jasné zrušenie práva veta a mimovládna ochrana zahraničných, nie slovenských záujmov.
Áno, aj to je názor. V podstate typický pre progresívne ladené mimovládne prostredie, do ktorého bez akýchkoľvek pochybností patrí aj SFPA (Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku). Prax je približne taká, že spolu s pravicovými, liberálnymi a progresívnymi politikmi často na jednotlivé ministerstvá prichádzajú práve ľudia z prostredia týchto organizácií. Tí v zásade dávajú veľmi jasne najavo, že v ich mentálnom svete je Slovensko veľmi malé na to, aby malo mať právo suverénne zastaviť niektoré nevýhodné procesy na medzinárodnej pôde.
V praxi by po zavedení ich predstáv nastala oveľa výraznejšia ignorancia názorov menších štátov. Rozhodnutia na medzinárodnej pôde by boli pre nás záväzné aj bez toho, aby sme sa k nim mali možnosť plnohodnotne vyjadriť a aby tieto plnohodnotné vyjadrenia bol Brusel povinný brať v úvahu.
Pripomínam, že v prípade obrany je výkon jednotlivých takýchto rozhodnutí finančne pokrytý takmer výlučne z rozpočtov členských štátov (s výnimkou novej možnosti presmerovať štrukturálne fondy). Preto je predstava mimovládneho sektora slušne povedané zlomyselná.
Na tieto myšlienky našťastie priamo na diskusii veľmi kriticky reagoval uznávaný český politológ a profesor P. Drulák. Je to výhoda nastaveného formátu, aby študenti nepočúvali len rozprávky o “dobrých a zlých”, alebo strašenie vymyslenými bezpečnostnými hrozbami v podobe iných názorov.
Slovensko nie je pre zahraničie žiadnou bezpečnostnou hrozbou. Slovensko buduje a zveľaďuje vzťahy a v súčasnosti sa neriadi krvavými očami, ale racionálnym pohľadom na dlhodobú udržateľnosť európskej obrannej a bezpečnostnej architektúry (a to aj v zmysle základnej predstavy o vzťahoch medzi veľmocami, ktoré nám najviac ako malej a otvorenej ekonomike vyhovujú).
Členstvo v medzinárodných organizáciách nie je o poslušnosti, ale o vzájomnom rešpekte a o vzájomne výhodných vzťahoch. Nechodíme do Bruselu plniť predstavy nevolených úradníkov, ale usmerňovať ich na základe našich národných záujmov. A nemyslím to vôbec ako negatívnu konotáciu – tak si jednoducho a slobodne predstavujem zdravé fungovanie v rámci princípu “jednota v rozmanitosti”. Pokiaľ nám z niečoho žiadne výhody neplynú, máme mať právo na suverénne rozhodnutie o tom, či danú ťarchu na sebe vezmeme (napríklad pri významnejšom širšom kontexte), alebo nie.
Právo veta ochránime. Ak však prídu oni, bude jednoznačne v ohrození.
Zdroj: fb Robert Bestro
Doplnenie redakcie: 2. mája 2025 Úrad vlády Slovenskej republiky v spolupráci so Študentskou radou stredných škôl zorganizoval odbornú diskusiu, ktorej hosťami boli politológovia Petr Drulák, Alexander Duleba a prvý slovenský eurokomisár Ján Figeľ.
Diskusia sa uskutočnila pri príležitosti 21. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie, s cieľom podporiť otvorený dialóg o aktuálnom postavení EÚ a výzvach vyplývajúcich z geopolitických zmien.
Témami diskusie boli prínosy i výzvy členstva v Európskej únii, pohľad do minulosti v kontexte integrácie Slovenskej republiky, či dôležitosť zachovania suverénneho postoja a inštitútu práva veta.
Hostia ponúkli pohľad aj na význam diplomacie v otázkach bezpečnostnej architektúry EÚ.
Zdroj: Úrad vlády SR

Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

