

Slovenská diplomacia podporuje mierovú aj obchodnú spoluprácu s africkými krajinami
V súčasnom turbulentnom čase, kedy čelíme vojnovým konfliktom, teroristickým útokom, klimatickým zmenám, je potrebné, aby sme v oblastiach, ako sú mierové iniciatívy, bezpečnosť či multilateralizmus, bližšie spolupracovali aj s africkými krajinami.
Vyhlásil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár, ktorý sa dnes spolu so šéfmi diplomacií členských štátov Európskej únie zúčastnil v Bruseli na treťom ministerskom zasadnutí Európskej únie a Africkej únie združujúcej 55 členských krajín z afrického kontinentu.
Šéf slovenskej diplomacie aktívne vystúpil v diskusii na tému Mier, bezpečnosť a vládnutie. Podľa jeho slov majú vojnové konflikty, nestabilita, zlé životné podmienky absolútny vplyv na vznik migrácie negatívne ovplyvňujúcej štáty Európskej únie.
„Ak tento región nebude stabilný, nemôžeme očakávať, že sa nelegálna migrácia zmierni. Je preto potrebné pracovať na tom, aby sa konflikty skončili, vytvoriť priestor, aby sa mohli africké krajiny rozvíjať, aby obyvatelia necítili potrebu opúšťať svoje domovské štáty. Je to cesta, ktorá bude síce trvať niekoľko desaťročí, ale je to jediný udržateľný spôsob,“ zdôraznil J. Blanár s tým, že Slovensko konzistentne opakuje, že nelegálnu migráciu je nevyhnutné riešiť priamo v tretích krajinách, kde vzniká.
Dnešné zasadnutie bolo zároveň prípravou na samit Európskej únie a Africkej únie, ktorý by sa mal konať pri príležitosti 25. výročia ich spolupráce ešte v tomto roku. Európa ako celok ostáva najväčším investorom a obchodným a rozvojovým partnerom Afriky.
„Kľúčové európske iniciatívy, ako je napríklad program Global Gateway, v ktorom by sa malo mobilizovať približne 150 miliárd eur na investície do konkrétnych rozvojových projektov v jednotlivých afrických krajinách, sú dôležitým nástrojom spájajúcim investičnú a rozvojovú spoluprácu. A práve tu môže byť Slovensko aktívne, zapojiť náš podnikateľský sektor v zelených energiách, kybernetickej bezpečnosti, umelej inteligencii či zdravotníctve a ďalších oblastiach, kde vieme nadviazať obojstranne výhodné partnerstvá,“ priblížil šéf slovenskej diplomacie.
Minister zahraničných vecí SR absolvoval v Bruseli bilaterálne rokovania s africkými ministerskými kolegami z Etiópie, Rwandy a Stredoafrickej republiky a v rámci ministeriálu sa stretol tiež s ministrom zahraničných vecí Alžírska.
S ministrom zahraničných vecí Etiópie Gedionom Timothewosom prediskutoval J. Blanár otvorenie styčného úradu SR v Addis Abebe, ktorý bude okrem Africkej únie akreditovaný tiež pre Etiópiu.

S ministerkou zahraničných vecí Stredoafrickej republiky Sylviou Baipo-Temonovou potvrdili záujem o nadviazanie diplomatických stykov.

Stretnutie šéfa slovenskej diplomacie s rwandským ministrom zahraničných vecí Olivierom Jeanom Patrickom Nduhungirehom sa zameralo na posilnenie obchodno-investičnej spolupráce vrátane oblasti obrany a spoločné témy multilateralizmu.

Minister J. Blanár hovoril zároveň s alžírskym partnerom Ahmedom Attafom, ktorý potvrdil svoju plánovanú návštevu Slovenska v krátkom čase.

„Alžírsko je siedmym najväčším vývozcom zemného plynu s priamym prepojením plynovodu cez Taliansko až do Rakúska. Vidíme tu potenciál z hľadiska diverzifikácie dovozu zemného plynu,“ priblížil šéf slovenskej diplomacie. Po tom, ako Slovenská republika ohlásila otvorenie veľvyslanectva v Alžíri, alžírska strana recipročne rozhodla rovnako o otvorení svojho zastupiteľského úradu v Bratislave. Slovenská ambasáda v Alžírsku bolo zatvorená ešte v roku 2004.
Na všetkých bilaterálnych rokovaniach minister J. Blanár súčasne informoval o zámere Slovenskej republiky stať sa nestálym členom Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov na roky 2028 – 2029 s cieľom získať podporu pre túto kandidatúru: „Naše členstvo v Bezpečnostnej rade umožní slovenskej diplomacii intenzívne presadzovať dodržiavanie medzinárodného práva a mierové riešenia na základe Charty OSN.“
Zdroj: MZVEZ SR
Fotogaléria z Bruselu z tretieho ministerského zasadnutia Európskej únie a Africkej únie združujúcej 55 členských krajín z afrického kontinentu, zdroj foto: fb Juraj Blanár
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

