

Snem ZMOS: starostovia a primátori dali ministerstvu vnútra mandát na zmeny
Do ankety Ministerstva vnútra SR zameranej na modernizáciu a stabilizáciu samospráv sa zapojilo viac ako 1 300 komunálnych lídrov.
Väčšina sa vyslovila za oddelenie termínu komunálnych a župných volieb, podporu spolupráce medzi obcami, kroky k ekonomickej stabilite miest a obcí a potrebu vzdelávania.
Výsledky dotazníka, v ktorom vyjadrila svoj názor takmer polovica starostov a primátorov (45 percent), predstavilo ministerstvo vnútra pri príležitosti konania snemu Združenia miest a obcí Slovenska. Na sneme v utorok 27. mája 2025 vystúpil s príhovorom minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý zdôraznil potrebu modernizácie samosprávy a podporu regiónov označil za jednu z priorít rezortu.
Získané postoje predstaviteľov samospráv v ankete budú určujúce pre aktivity v nasledujúcom období. „Postoje komunálnych lídrov neberieme ako štatistiku, ale ako jasný signál a mandát na presadenie zmien, ktoré dokážu pomôcť stabilizovať náročnú situáciu v našich mestách a obciach a zároveň prispejú k novému komunálnemu manažmentu. Ten už nastavujeme aj prostredníctvom pilotného projektu centier zdieľaných služieb či ďalšími opatreniami s pozitívnymi dopadmi na rozvoj samospráv. Naším cieľom je samospráva, ktorá bude oporou obyvateľom, nie rukojemníkom okolností,“ uviedol minister vnútra.
Ministerstvo vnútra požiadalo v apríli listom starostov a primátorov, aby vyjadrili názor k piatim dôležitým témam.
– Za oddelenie termínu komunálnych a župných volieb bolo 49 percent starostov a primátorov, ktorí sa zapojili do ankety.
– Za zachovanie spoločného termínu volieb sa vyslovilo 41 percent a zvyšok komunálnych lídrov sa nevedel vyjadriť.
– Až 83 percent zapojených primátorov a starostov považuje za potrebné nastaviť mechanizmy na systematickú podporu medziobecnej spolupráce. V praxi to znamená lepšie zdieľanie služieb, efektívnejšie využívanie zdrojov a najmä úsporu pre obecné rozpočty.
– Mestá a obce chcú jasné pravidlá a predvídateľné prostredie pre svoj rozvoj. Zavedenie inflačného automatu pri miestnych daniach a poplatkoch podporuje 78 percent komunálnych lídrov.
– V prípade existenčného minima, teda štátnej garancie finančných príjmov pre samosprávy, je podpora na úrovni 96,9 percenta.
Primátori a starostovia vnímajú potrebu vzdelávania ako samozrejmosť. Podľa výsledkov ankety 88,3 percenta komunálnych lídrov vidí prínos rezortu vnútra pre zabezpečovanie vzdelávania volených predstaviteľov miest a obcí a odborných zamestnancov mestských a obecných úradov.
Modernizácia samosprávy je podľa ministra vnútra nevyhnutná. „Modernizačný dlh nie je malý a po 35 rokoch od znovuobnovenia samosprávy, po 20 rokoch od zavedenia fiškálnej decentralizácie musíme konštatovať, že krajina potrebuje silné regióny, stabilnú samosprávu. Po tak dlhej dobe transformácie, decentralizácie, rôznych systémových zmien sa zhodneme na tom, že samospráva je úspešný príbeh, ktorý však potrebuje modernizáciu. A veľmi podobne je to aj v prípade miestnej štátnej správy,“ povedal šéf rezortu vnútra.
Dodal, že ministerstvo vnútra je pripravené urobiť veľkú reformu verejnej správy, ale je potrebné ju urobiť spolu so samosprávami. Platformou na pravidelné rokovania, úzku spoluprácu a prijímanie zmien by sa mala stať Rada vlády pre verejnú správu.
Minister vnútra sa predstaviteľom obcí a miest poďakoval za doterajšiu spoluprácu a pozval ich k ďalšej spolupráci pri novom modeli krízového riadenia či zmenách v nastavení činnosti mestských a obecných polícií.
Zdroj: MV SR
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

