Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fb_img_1747232427497.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
János Bóka, minister pre EÚ záležitosti Maďarska a Marek Eštok, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR/foto: fb János Bóka
14. mája 2025 Správy od Eliška Matová Diskusia()

Spoločné vyhlásenie slovenskej a maďarskej diplomacie k ukončeniu dovozu ruských fosílnych palív

Spoločné vyhlásenie štátneho tajomníka slovenskej diplomacie Mareka Eštoka a maďarského ministra pre EÚ záležitosti Jánosa Bóku:

„Na základe zverejnenia plánu REPower EU vyjadrujeme vážne obavy z plánov Európskej komisie, ktoré zásadne ovplyvňujú energetickú bezpečnosť, ceny energií, suverénne rozhodovanie členských štátov o energetickom mixe, ako aj jadrovú bezpečnosť.

Európska rada viackrát poverila Európsku komisiu, aby zabezpečila bezpečnú, spoľahlivú a dostupnú energiu pre európskych občanov a podniky. Cestovná mapa REPower EU je v rozpore s týmito cieľmi a vyvoláva právne i politické otázky.

Opatrenia uvedené v dokumente povedú nielen k vyšším, nestabilnejším cenám energií – ktoré sú už podľa správ Lettu a Draghiho najväčšou prekážkou konkurencieschopnosti Európy – ale ohrozujú aj bezpečnosť dodávok najmä v prípade vnútrozemských členských štátov.

Úplné ukončenie dovozu ruských fosílnych palív nesmie byť otázkou ideológie, ale definitívnych faktov fyziky a geografie. Je nevyhnutné zohľadniť viacero predpokladov, napríklad modernizáciu rafinérií a iných infraštruktúr, ako aj fyzicky dostupné a komerčne rentabilné alternatívne dodávky a trasy.

Vyzývame Európsku komisiu, aby pred predložením ktoréhokoľvek z legislatívnych návrhov avizovaných v pláne REPower EU pripravila dôkladné posúdenie vplyvov pre jednotlivé krajiny zamerané na energetickú bezpečnosť, ceny energií a konkurencieschopnosť.

Súčasne očakávame, že Komisia uskutoční cielené konzultácie s najviac zasiahnutými členskými štátmi, aby identifikovala opatrenia na zmiernenie negatívnych dôsledkov.

Komisia by mala taktiež preskúmať spôsoby, ako týmto štátom kompenzovať náklady na dodatočnú diverzifikáciu a poskytnúť záruky na krytie prípadných náhrad vyplývajúcich z uplatnenia avizovaných legislatívnych návrhov.

Sme presvedčení, že ciele energetickej politiky EÚ treba presadzovať spôsobom, ktorý rešpektuje suverenitu a energetickú bezpečnosť všetkých členských štátov. Slovensko a Maďarsko preto principiálne zdôrazňujú, že zloženie energetického mixu, ako aj rozhodnutia o zdrojoch dodávok a ich diverzifikácii musia zostať v kompetencii každého členského štátu. Avizované legislatívne návrhy by preto mali vychádzať z konsenzu s osobitným dôrazom na bezpečnosť dodávok a stabilitu cien energií v regióne.

Slovensko a Maďarsko zároveň pripomínajú, že ani Versailleské vyhlásenie, ani žiadne závery Európskej rady neustanovili politický konsenzus, že mierové využívanie jadrovej energie má podliehať akýmkoľvek obmedzeniam vrátane obmedzení dovozu jadrového paliva. Jadrová bezpečnosť Európskej únie musí zostať prvoradá.“

Marek Eštok, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky

János Bóka, minister pre EÚ záležitosti Maďarska

Zdroj: fb MZVEZ SR

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © Iden.sk Všetky práva vyhradené. Iden.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.