

Taraba chce skoncovať s neobrobenými poľnohospodárskymi pozemkami
Slovenská inšpekcia životného prostredia začne z iniciatívy podpredsedu vlády a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu s kontrolou obhospodarovania pozemkov v rámci Malokarpatskej vinohradníckej oblasti.
Inšpektori sa zamerajú na dodržiavanie legislatívy pri odstraňovaní inváznych nepôvodných druhov. Kontrolovaných bude celkovo 11 samospráv.
Podľa vicepremiéra Taraba sú práve vinohrady spolu s ovocnými sadmi malokarpatského regiónu osobitným krajinným fenoménom, ktorá dotvára špecifickú vinohradnícku kultúrnu krajinu. Aj keď sú mnohé vinohrady intenzívne obhospodarované a vyžadujú si celoročnú intenzívnu starostlivosť, v posledných rokoch sa stávajú prienikovými cestami pre šírenie inváznych druhov rastlín, ktoré medzi burinami či v kroví ľahko unikajú pozornosti vlastníkov, správcov a užívateľov pozemkov.
„Vinárske oblasti sú neuveriteľne zanedbané. Sú tu lokality, kde je viac ako polovica územia plné burín, inváznych rastlín a nastal čas pripomenúť všetkým vlastníkom, že o pozemky sa treba starať. V prvom kole budú skontrolované mestské a štátne pozemky. Následne aj súkromní vlastníci. Ak sa nezačnú vlastníci o pozemky starať, onedlho s tým prestanú aj tí, čo to ešte ako tak robia,“ zdôraznil Taraba.
Slovenská inšpekcia životného prostredia informovala predstaviteľov miest Pezinok, Modra, Svätý Jur a obcí Chorvátsky Grob, Slovenský Grob, Limbach, Viničné, Dubová, Šenkvice, Vinosady a Vištuk o začatí výkonu štátneho dozoru s cieľom zamedziť šíreniu inváznych nepôvodných druhov. Inšpektori budú štátny dozor vykonávať za prítomnosti zástupcov samospráv.
Práve nepôvodné invázne druhy ohrozujú nielen pôvodné druhy rastlín či živočíchov, ale spôsobujú aj veľké škody prírode a ekonomike. Rovnako uľahčujú vypuknutie nákaz a šírenie chorôb, mnohé invázne druhy sú silné alergény a môžu vplývať na zdravie ľudí.
Medzi invázne druhy patria dreviny ako beztvarec krovitý, kustovnica cudzia a jarovec jaseňolistý. Inváznymi bylinami sú ambrózia palinolistá, zlatobyľ kanadská, zlatobyľ obrovská a bylinný rod pohánkovec.
Zdroj: TS Ministerstvo životného prostredia SR
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU



