

Žasnem nad jednostrannosťou a zaslepenosťou Petra Weissa, reaguje na jeho vyjadrenia Marián Kéry
Poslanec NR SR Marián Kéry reaguje na vyjadrenia bývalého politika Petra Weissa: Prečo nie je vláda Roberta Fica v pozícii hriešnika, ktorý by mal čakať rozhrešenie od Petra Weissa
Pred pár dňami sme si pripomenuli 80. výročie oslobodenia Bratislavy. O necelý mesiac, 8. mája, si pripomenieme 80 rokov od ukončenia II. svetovej vojny na európskom kontinente. História hovorí jasne a nik ju nedokáže vymazať.
Je historickým faktom, že územie Slovenska bolo oslobodené najmä vojakmi Červenej armády a Rumunskej kráľovskej armády. Veľká vlastenecká vojna, ktorá začala 22. júna 1941, ktorú vtedajší Sovietsky zväz viedol proti nacistickému Nemecku a jeho spojencom, bola vojnou za slobodu všetkých národov.
Žiaden rozumný a históriu poznajúci človek si hádam ani nechce predstaviť, čo by sa stalo, ak by sa víťazmi II. svetovej vojny stali Tretia ríša a Japonské cisárstvo. Nielen naša sloboda, ale aj existencia, by boli zničené. Čo sa týka Slovanov, časť by bola ponemčená, časť by bola vyžitá ako pracovná sila a drvivá väčšina by bola zlikvidovaná.
Nikto nespochybňuje, že Červenú armádu tvorili vojaci zo všetkých národov a národností vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Väčšina z nich však boli práve Rusi a Ukrajinci (pričom mnohí Ukrajinci mali ruskú národnosť). Určite by som na tento fakt neupriamoval pozornosť, keby ho neustále nenapádal a nespochybňoval napríklad taký Peter Weiss, bývalý politik a slovenský veľvyslanec v Maďarsku a v Českej republike.
Peter Weiss je ale predovšetkým bývalý predseda Strany demokratickej ľavice. V diskusnej relácii Do kríža na STVR ho (spolu s ďalším diskutérom Pavlom Kanisom) v tomto kontexte pripomínania si aj okrúhleho výročia oslobodenia Bratislavy moderátor Jaroslav Daniška konfrontoval, že by predsa len mali mať názorovo k sebe blízko, keďže dlhé roky spoločne pôsobili v jednej politickej strane. Na čo Pavol Kanis veľmi trefne poznamenal, že byť v jednej strane neznamená mať aj jednu hlavu.
Peter Weiss napísal pred pár dňami do liberálneho denníka Sme celostranový text pod názvom Ako nerobiť štafáž agresorovi. Weiss tu vyčíta premiérovi Robertovi Ficovi pozvanie ruského veľvyslanca na Slovensku Igora Bratčikova na Slavín, kde si vládni predstavitelia pripomenuli pietnym aktom 80. výročie oslobodenia Bratislavy. Vraj Ficova vláda týmto legitimizovala agresiu Ruska proti Ukrajine. Žasnem nad jednostrannosťou a zaslepenosťou Petra Weissa.
Na Slavín boli pozvaní veľvyslanci všetkých členských štátov Európskej únie. To, že neprišli, je ich vizitka. Nepozvať spolu s nimi veľvyslanca Ruskej federácie by však bolo popretím historickej pamäti, výsmechom do tvárí všetkých obetí, ako aj žijúcich pamätníkov z obdobia II. svetovej vojny.
Slovenská vláda nie je v pozícii kajúcneho hriešnika, ktorý by mal čakať na rozhrešenie od Petra Weissa. Vojenskú agresiu Ruskej federácie na Ukrajine sme odsúdili opakovane.
O našej pomoci Ukrajine, ktorá mala podobu nielen dodávok zbraní, ale aj pomoci obyčajným Ukrajincom, ktorí utiekli pred vojnou najmä v jej prvých mesiacoch, ani nehovoriac. Nikto z nás agresiu Ruska proti Ukrajine nelegitimizoval, ani nelegitimizuje.
Len pri tejto téme upozorňujeme na dvojitý meter. Pretože, ak je porušením medzinárodného práva to, čo Rusko robí na Ukrajine, potom prečo nie je za porušenie medzinárodného práva považované bombardovanie územia bývalej Juhoslávie vojskami NATO v roku 1999? Prečo nie je za neakceptovateľné porušenie medzinárodného práva považovaná vojenská invázia USA, Spojeného kráľovstva a vojakov ďalších spriaznených štátov ,,koalície ochotných” do Iraku?
Súhlasím s Petrom Weissom, že ,,hranice sa nesmú meniť silou na základe domnelých historických nárokov na územie susedného štátu”. Ale potom prečo NATO a USA posvätili, po spomenutom bombardovaní územia Juhoslávie, vznik Kosova? Tam o násilnú zmenu hraníc silou nešlo?
Pokiaľ bude SMER-SSD vo vláde, Slovenská republika si bude každý rok pripomínať našich osloboditeľov – vojakov Červenej armádny a Rumunskej kráľovskej armády, z ktorých viacerí sú pochovaní na Slavíne. A rovnako sa bude, minimálne pri okrúhlych výročiach, zúčastňovať aj oficiálnych osláv v Moskve.
Aj účasť premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica o necelý mesiac v Moskve, na oslavách 80. výročia ukončenia II. svetovej vojny, ako predseda Zahraničného výboru NR SR považujem za správne rozhodnutie. Nie je to ospravedlnenie ruskej agresie na Ukrajine, to vôbec nie, pán Weiss. Nie je to ani udelenie odpustkov Ruskej federácii, ako tvrdíte. Ide najmä o vyjadrenie vďaky a úcty našim osloboditeľom. Som presvedčený, že drvivá väčšina občanov Slovenskej republiky to aj tak chápe a kroku predsedu vlády Roberta Fica rozumie.
Zdroj: fb Marián Kéry
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU


