Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fb_img_1727076334803.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračný obrázok: FB Ladislav Kamenický, minister financií SR
1. apríla 2025 Správy od Matilda Dzurinková Diskusia()

Že ich hanba nefacká! – reaguje minister Kamenický na článok Denníka N

Minister financií SR Ladislav Kamenický ostro reaguje na článok Denníka N: Že ich hanba nefacká! Klamú, vyselektujú len negatívne informácie a pozitívne správy zamlčiavajú!

„Milí priatelia,

niektorí z vás, ktorí sledujú ekonomiku, asi zaregistrovali článok Denníka N pod názvom: „Slovensko má najhoršiu udržateľnosť verejných financií v Európskej únii“ a k tomu graf Európskej komisie. Informáciu, samozrejme, prebrali viaceré liberálne médiá. Aké jednoduché, že?!

O tom, že sa Slovensko v ukazovateli dlhodobej udržateľnosti verejných financií zlepšilo najviac zo všetkých štátov EÚ, a to práve vďaka konsolidácii verejných financií, sa však nikde nedočítate. Nikomu neprekáža, že táto informácia bola v tej istej správe Európskej komisie. Takže tu uvádzam aj graf, ktorý to potvrdzuje.

Takže: NEKLAMTE!

Dokonca aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom FB statuse zamlčala informáciu o tom, že vďaka konsolidácii sa Slovensko zlepšilo najviac zo všetkých krajín EÚ.

RRZ, ktorá vo vlastnej metodike znížila riziko z najvyššej úrovne na strednú, aj keď s nevôľou, musela uznať zlepšenie stavu verejných financií. Čudujem sa nekorektnosti pri informovaní verejnosti. Že by predseda RRZ splácal svoj dlh bývalej vláde, za to, že ho zvolila do funkcie?!!

Denník N ma dokonca po dvoch kolách konsolidácie v podcaste vyzýva ku zrýchleniu konsolidácie. Že tak nevyzývali Ódora, Matoviča a Hegera, ktorí mi tu legislatívnou smršťou z roku 2023 na rok 2024 zanechali deficit vo výške 8,5 mld. eur?! Mimochodom, pre tých, ktorí zamlčujú to, že deficit zvyšuje zadlženie Slovenska (čo mnohí nevedia) ešte nad tých 24 miliárd eur, ktoré neustále pripomíname. Čiže spolu navýšenie dlhu Slovenska o 32,5 miliardy eur ide za bývalou vládou.

Čo sme sa však z článku Denníka N jasne dozvedeli?

Dozvedeli sme sa to – a jasne to potvrdila aj Európska komisia – že vláda Roberta Fica prebrala verejné financie v tom najhoršom stave. Priznať to musel aj Ódorov minister financií.

Čo sme sa však dozvedeli zo správy Európskej komisie a nedozvedeli sa z článkov liberálnych médií a od RRZ? Dozvedeli sme sa to, že Slovensko dosiahlo vďaka konsolidácii verejných financií najväčší pokrok v zlepšovaní udržateľnosti verejných financií zo všetkých krajín EÚ!

TAK, MILÉ LIBERÁLNE MÉDIÁ, NEKLAMTE A NEZAMLČIAVAJTE INFORMÁCIE!

Toto je tá korektnosť a slušnosť, o ktorej toľko liberáli hovoria? Demokracia nie je o tom „svojich chváliť a oponentov haniť“. A demokracia už vonkoncom nie je šíriť negatívnu propagandu proti vláde, a to bez ohľadu na pravdu a fakty.“

Zdroj: FB Ladislav Kamenický

Fb_img_1743538533064.jpgSlová ministra Kamenického potvrdzuje aj dnešné vyjadrenie Ministerstva financií SR:

Slovensko si zlepšilo dlhodobú udržateľnosť verejných financií najviac zo všetkých hodnotení štátov EÚ

Európska komisia (EK) hodnotila dlhodobú udržateľnosť verejných financií v jednotlivých členských štátoch Európskej únie (EÚ). Zo zverejnených údajov vyplýva, že v roku 2024 si Slovenská republika svoju dlhodobú udržateľnosť zlepšila najviac spomedzi všetkých sledovaných krajín EÚ*.

Za týmto pozitívnym posunom je najmä zodpovedný prístup vlády k verejným financiám, ktorý sa prejavil konsolidáciou verejných financií. Táto snaha by mala zlepšovať dlhodobú udržateľnosť aj v nasledujúcich rokoch.

Ministerstvo financií SR (MF SR) však vyjadruje znepokojenie nad tým, že v súvislosti s pozíciou Slovenskej republiky sa verejne prezentuje iba odvrátená stránka jeho hodnotenia a progres, ktorý sa mu darí dosahovať, je zrejme účelovo zamlčiavaný.

Napríklad Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) a rovnako aj niektorí politici vyzdvihujú iba fakt, že Slovenská republika sa stále nachádza v rebríčku dlhodobej udržateľnosti na poslednom mieste. To, že Slovenská republika medziročne zaznamenala najvýraznejšie zlepšenie zo všetkých krajín EÚ, už vo svojich verejných príspevkoch neuvádzajú.

Najnovšia správa EK potvrdila, že dlhodobá udržateľnosť verejných financií sa na Slovensku zhoršila počas pôsobenia predchádzajúcich vlád, ktoré výrazne zvýšili deficit a dlh verejných financií. Zlepšenie prichádza v roku 2024, keď aj podľa metodiky RRZ ** Slovenská republika z vysokého rizika opäť klesla do stredného pásma.

MF SR opäť vyzýva politikov, médiá a zainteresované odborné subjekty, aby zverejňované informácie podávali komplexne, ucelene, vyvážene a nevynechávali z nich dôležité fakty, ktoré môžu pozitívne prispieť k lepšej reputácii Slovenskej republiky pred medzinárodnými trhmi, čo je v prospech záujmov všetkých občanov Slovenskej republiky.

*Viac informácií nájdete v samotnom dokumente (v grafoch na stranách 58 alebo 64): https://economy-finance.ec.europa.eu/document/download/581dbeab-4e86-44b9-afbe-6da8a1572491_en?filename=ip306_en_UPD2.pdf

**Správa RRZ (na strane 16): file:///C:/Users/pkirinovic/Downloads/addendum_hodnotenie_rvs_2025_2027_prezentacia.pdf

Zdroj: FB Ministerstvo financií

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © Iden.sk Všetky práva vyhradené. Iden.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.