

Ministerstvo zahraničných vecí: Čína má na Slovensku rozpracované investície v hodnote päť miliárd eur
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec v piatok 28.06.2024 rokoval s čínskou delegáciou, ktorá navštívila Slovensko pod vedením osobitnej predstaviteľky Ministerstva zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky pre záležitosti spolupráce medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy Yu Jiangovou.
Ako uviedol štátny tajomník R. Chovanec, z pohľadu exportu tovarov a celkového obratu zahraničného obchodu je Čína pre Slovensko najvýznamnejším partnerom.
„Vzájomný obrat dosiahol vlani 10,3 miliardy eur a neustále rastie. Je preto dôležité hľadať priestor pre ďalšie aktivity, ktorými môžeme pomôcť slovenským podnikateľom uplatniť sa v Číne a rovnako podporiť čínske investície na Slovensku,“ priblížil R. Chovanec a uviedol iniciatívy formátu Čína a krajiny strednej a východnej Európy, ktoré SR vníma ako praktický nástroj na posilnenie hospodárskej spolupráce.
„Slovenské podnikateľské subjekty a inštitúcie sa môžu zúčastňovať na odborných konferenciách, seminároch či samitoch – tiež na úrovni vládnych predstaviteľov. V rámci tohto partnerstva sa zameriavame na oblasti, ako sú napríklad inovácie, doprava, poľnohospodárstvo alebo životné prostredie,“ doplnil štátny tajomník rezortu slovenskej diplomacie.
Partneri diskutovali o pripravovanej návšteve predsedu vlády SR Roberta Fica v Číne, počas ktorej podpíšu premiéri oboch štátov spoločné vyhlásenie o povýšení slovensko-čínskych vzťahov na strategické partnerstvo.
V tejto súvislosti absolvoval štátny tajomník rezortu zahraničných vecí SR Marek Eštok ešte v apríli tohto roka politické konzultácie priamo v Pekingu. Plánovaná podnikateľská misia do Číny by sa mala vplyvom nevyhnutného odkladu vzhľadom na zdravotný stav predsedu vlády SR uskutočniť na jeseň. Zámerom je aktivizovať nové projekty, možnosti politickej a bilaterálnej spolupráce a predovšetkým napĺňanie cieľov slovenskej zahraničnej politiky s prioritami ekonomickej diplomacie v indopacifickom regióne.
„Na Slovensku je aktuálne rozpracovaných niekoľko čínskych investičných projektov v hodnote takmer päť miliárd eur, ktoré sú dôležité pre našu ekonomiku. Majú potenciál vytvoriť 12-tisíc pracovných miest,“ vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a spresnil, že by malo ísť napríklad aj o historicky druhú najväčšiu zahraničnú investíciu na Slovensku vo výške viac ako 1,2 miliardy eur: „Spoločnosť Gotion InoBat Batteries plánuje začať v Šuranoch s výstavbou najpokročilejšej továrne na výrobu batérií.“
Formát Čína a krajiny strednej a východnej Európy poskytuje partnerom výhody priameho kontaktu s čínskymi predstaviteľmi a inštitúciami či možnosti prezentácie národných produktov na špecificky zameraných konferenciách, samitoch alebo seminároch.
Slúži ako doplnkový formát pre bilaterálnu spoluprácu, ktorá naďalej ostáva pre štáty Európskej únie primárnym záujmom.

Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU


