

NBÚ ku kauze Rozuzlenie: Bol to pokus o diskreditáciu
Prostredníctvom paragrafu 363 Trestného poriadku zrušila Generálna prokuratúra obvinenie pre bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského a riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Romana Konečného. Išlo o kauzu Rozuzlenie https://damskajazda.sk/vladimir-pcolinsky-sa-vyjadril-ku-kauze-rozuzlenie/
Prinášame vám vyjadrenie Národného bezpečnostného úradu k rozhodnutiu Generálnej prokuratúry:
Národný bezpečnostný úrad odsudzuje trestné konanie vo vzťahu k riaditeľovi Romanovi Konečnému. Úrad sa k veci počas celého konania nevyjadroval, aby nijakým spôsobom verejne nezasahoval a neovplyvňoval vyšetrovanie orgánov činných v trestnom konaní.
Po oboznámení sa s rozhodnutím prokurátora je zjavné, že celé konanie bolo účelové a z presne nezisteného dôvodu malo za cieľ zdiskreditovať riaditeľa Národného bezpečnostného úradu a inštitúciu samotnú. Kategoricky odsudzujeme takéto konanie, ktoré zásadne ovplyvňuje vnímanie nezávislosti NBÚ doma aj v zahraničí.
Ako vyplýva z odôvodnenia rozhodnutia, vyšetrovateľ nepreukázal žiadnymi objektívnymi dôkazmi protiprávnosť konania riaditeľa NBÚ; nie je jasné, z akej premisy vychádzal; mnohé informácie konštatované v uzneseniach o vznesení obvinenia nekorešpondovali s realitou, boli v príkrom rozpore so zásadami dokazovania a základnou logikou. Nie je preto jasné, prečo proti takýmto vážnym rozporom a evidentnej nezákonnosti nezasiahol príslušný dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a nerozhodol o sťažnosti voči obvineniu viac ako 3 mesiace.
Riaditeľa NBÚ Romana Konečného nezákonne obvinil vyšetrovateľ NAKA, že zneužil svoju právomoc v rozpore s ustanovením §43 ods. 3 písm a.), písm f zákona č 73/1998 o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Železničnej polície. Okrem toho, že dané ustanovenia upravujú s obvinením absolútne nesúvisiace podmienky zaradenia policajtov do zálohy pre prechodne nezaradených policajtov, je nutné konštatovať, že riaditeľ NBÚ nie je v služobnom pomere, ale vo verejnej funkcii, nie je teda policajt a nemôže byť obvinený podľa zákona o štátnej službe policajtov, ktorý sa na neho nevzťahuje. Navyše, ako ďalej konštatuje odôvodnenie rozhodnutia, v popise skutkov nemožno ani v hrubých črtách nájsť popis konania, ktoré je obvineným kladené za vinu.
Národný bezpečnostný úrad na záver vyjadruje hlboké znepokojenie nad mediálnou prezentáciou NBÚ a jeho riaditeľa nielen v kontexte tohto konania. Dlhodobo evidujeme snahy niektorých médií o diskreditáciu, negatívne vykresľovanie postavené na domnienkach a nedostatočnú prácu s faktami a príslušnými právnymi úpravami. Vyjadrujeme aj rozčarovanie nad účelovosťou a nevídanou neprofesionalitou orgánov činných v trestnom konaní a politickou angažovanosťou vybraných prokurátorov ÚŠP.
Riaditeľ NBÚ Roman Konečný vzhľadom na všetky uvedené skutočnosti využije všetky trestno-právne prostriedky na preverenie nezákonného postupu vyšetrovateľa a politicky angažovaných prokurátorov ÚŠP. Zároveň bude žiadať ospravedlnenie od Slovenskej republiky, pričom takisto zváži uplatnenie náhrady škody a nemajetkovej ujmy za poškodenie dobrého mena.
Zdroj: NBÚ https://www.nbu.gov.sk/2024/03/21/vyjadrenie-nbu–rozhodnutiu-generalnej-prokuratury/index.html
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

