

Slovenské a kórejské vysoké školy podpísali memorandum o spolupráci
Predstavitelia 5 slovenských a 8 kórejských vysokých škôl podpísali počas konferencie zástupcov slovenských a kórejských vysokých škôl, ktorá sa konala koncom minulého týždňa v Bratislave, memorandum o spolupráci.
V rámci memoranda sa vysoké školy zaviazali k rozvoju bilaterálnej spolupráci v oblasti vysokoškolského vzdelávania, výskumu a vývoja. Ide o mimoriadny úspech, keďže slovenské vysoké školy nikdy predtým nemali možnosť spoločne podpísať memorandum o spolupráci s inými zahraničnými vysokými školami na jednom mieste.
Po minulotýždňovej konferencii, ktorú zorganizovalo ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže, má medzi sebou uzatvorené nové partnerské dohody, 5 slovenských:
– Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici,
– Žilinská univerzita v Žiline,
– Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne,
– Vysoká škola múzických umení,
– Paneurópska vysoká škola
a 8 kórejských vysokých škôl:
– Kyungnam University,
– Gyeongsang National University,
– Kyungsung Universty,
– Tongmyong University,
– Dongui University,
– Dong-A University,
– Dongseo Universitya Pukyong National University.
Štátny tajomník pre vysoké školstvo a akademický výskum Róbert Zsembera:
„Našou úlohou za rezort školstva bolo vytvoriť prostredie pre slovenské a kórejské vysoké školy, čo sa nám aj úspešne podarilo. Som rád, že okrem početnej účasti slovenských vysokých škôl na konferencii, päť z nich využilo príležitosť a ich predstavitelia podpísali memorandum o spolupráci s ôsmimi kórejskými vysokými školami. Vyzdvihnúť to treba najmä preto, že ide o skvelý začiatok v nadväzovaní vzťahov s ázijským prostredím, ktoré vyniká technológiami, inováciami a ochotou spolupodieľať sa na výskume a vývoji. Som presvedčený, že zo spolupráce budú ťažiť pedagógovia, výskumníci, ale aj študenti.“
Štátny tajomník pre výskum, vývoj, mládež a inklúziu Jan Hrinko:
„Spoluprácu s kórejskými univerzitami považujem za obzvlášť hodnotnú, pretože predstavuje úspešný model efektívnej spolupráce medzi univerzitami a priemyslom. Kórejské univerzity sú príkladom toho, ako môže synergické prepojenie akademického výskumu a priemyselných inovácií viesť k významným pokrokom v oboch oblastiach. Preto ma teší, že súčasťou memoranda je nielen účasť na spoločnom výskume medzi priemyslom a akademickou sférou, ale aj zdieľanie informácií a skúseností, ktoré môžu obohatiť naše vlastné postupy a prístupy k tejto forme spolupráce. Tento krok predstavuje významný potenciál pre rozvoj inovačných projektov, vzájomné obohatenie vedomostí a prehĺbenie vzťahov medzi našimi inštitúciami.“
Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Hiadlovský:
„Južná Kórea je pre nás príkladom krajiny rozvíjajúcej inovácie v oblasti vedy a techniky. Slovensko môže ponúknuť svoje skúsenosti s medzinárodnou akademickou spoluprácou. Zároveň v Európe, ale aj v Ázii sa rozvíja a reformuje vysokoškolský sektor. V ostatných rokoch došlo k masifikáciivysokého školstva, zintenzívnila sa digitalizácia vzdelávania, rastie tlak na výkon a excelentnosť, ale aj efektívnosť vynakladania verejných financií. V Európe sa presadzuje otvorená veda a záujem o zmenu hodnotenia výskumu a výskumníkov. V Európe a aj v Ázii čelíme rovnakým problémom a dnes môžeme spoločne hovoriť o riešeniach, ktoré aplikujeme, ale aj o možnostiach intenzívnejšej spolupráce.“
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU


