

Zuzana Plevíková: Čo v skutočnosti motivuje Progresívne Slovensko?
Poslankyňa NR SR Zuzana Plevíková a jej zamyslenie sa nad Progresívnym Slovenskom:
Keď sa pozrieme na posledné mesiace, je jasné, o čo skutočne ide Progresívnemu Slovensku. Položme si otázku, čo a koho v prvom rade obhajuje? Zvoláva protesty a tlačovky, pretože niežeby im v PSku záležalo napríklad na kultúre a aby bolo dobre občanom Slovenska. Skôr vehementne obraňujú tých, ktorí sú napojení na rôzne fondy a profitujú z peňazí, ktoré prúdia zo štátnej pokladnice. Napríklad ako nadácia dedka M. Šimečku a celej rodiny Šimečkovcov.
Na poslednej tlačovej konferencii Progresívne Slovensko kritizovalo návrh zákona, ktorý by chcel zaviesť, aby ak mimovládna organizácia dostane viac ako päťtisíc eur ročne od darcov zo zahraničia, musela svoju činnosť vykonávať s označením „organizácia so zahraničnou podporou“. Obraňujú mimovládky voči danému zákonu, ktorý slúži na zvýšenie transparentnosti ich finančných tokov. Skôr by som to nazvala tak, že obraňujú v prvom rade tie, ktoré im pomáhajú robiť opozičnú politiku.
Na objasnenie, ak mimovládna organizácia vykonáva verejnoprospešné činnosti, ako napríklad poskytovanie zdravotnej starostlivosti, sociálnej pomoci, vzdelávanie, alebo ochranu životného prostredia, nemala by mať logicky problém s tým, že verejnosť bude prípadne vedieť o jej financovaní zo zahraničia.
Naopak, keď sa zrejmá politická mimovládka tvári ako „občianska spoločnosť“ a zapája sa do mobilizačných kampaní, ktoré sa hrajú na apolitické, no v skutočnosti majú jasný politický zámer a označujú, kto je ten najsprávnejší a koho je potrebné vo voľbách zastaviť, tak je skutočne dobré vedieť, kto tieto kampane podporuje a skadiaľ sú financované.
Progresívne Slovensko sa taktiež vyjadrilo, že s týmto návrhom zákona má problém aj Európska komisia. No, samozrejme, že EK by nás chcela za všetko ihneď šikanovať, pretože samotné PSko nám urobilo naozaj krásne meno. Ale, čuduj sa svete, majú tam veru v tej EK dvojaký kilometer, pretože, keď sa zavádzal zákon ohľadne boja proti zahraničnému vplyvu napríklad vo Francúzsku, ktorý by mohol dokonca ohroziť základné slobody občanov, tak o tom bolo a je hrobové ticho.
Ale oni sú tí poslušní pre Brusel a v predstavovaní daného návrhu zákona to zaobalili a prezentovali tak, že to zavádzajú najmä kvôli Rusku a jeho vplyvu cez rôzne organizácie. A zavedené nástroje označili ako nevyhnutné, užitočné a všeobecne potrebné. Nezabudnime ani na to, že priekopníkom v označovaní mimovládok ako „zahraničný agent“ sú Spojené štáty americké so svojím zákonom FARA. Ale o tom je radšej tiež ticho.
Takže kde vidí v skutočnosti problém Progresívne Slovensko? Väčšina členov PSka pochádza z prostredia a má silné napojenie na mimovládne organizácie, a teda tento zákon ohrozuje v prvom rade ich vlastné záujmy. Preto ten hluk, preto tie tlačovky a preto toľko plaču. Lebo odrazu všetko čo sa im tolerovalo, tak sa už tolerovať nebude. Im nejde o žiadne vyššie dobro, im ide iba o ochranu svojich ľudí, ktorých majú okolo seba…
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU

